Napi hírösszefoglaló


Traktoros tüntetések

Egész Európára jellemzőek az gazdatüntetések napjainkban, most Szlovákiában is úgy döntöttek a mezőgazdaságból élők, hogy tiltakozásuk jeléül kivonulnak a nagyobb városok utcáira.

Prágát már kora reggel elözönlötték a traktorok, több száz traktor és egyéb mezőgazdasági gép érkezett a cseh fővárosba a gazdatiltakozás miatt. A tüntetők azt követelik, hogy a cseh kormány lépjen ki a zöld megállapodásból, azaz az EU Európáért kötött zöld megállapodásából.

A szlovákiai gazdák is ma tüntettek, mint arról már beszámoltunk, céljuk, hogy felhívják a figyelmet: a mezőgazdászok az állami intézmények előre nem látható döntéseinek áldozatai, szeretnék elérni, hogy azonnal juttassák el hozzájuk a közvetlen kifizetéseket, valamint csökkentsék a mezőgazdászok szociális járulékainak mértékét, az elviselhetetlen adminisztrációs terheket és szüntessék meg a földalapnál tapasztalt diszkriminációt.

A tiltakozó gazdák délben blokád alá vonták a Felsőnémeti (Vyšné Nemecké)-Ungvár határátkelőt, a figyelmeztető demonstráció egy óráig tartott, onnét a traktorok és mezőgazdasági gépek Nagymihályba indultak.

Az első tiltakozó akciót délben a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség székháza előtt volt. Szinte egész nap voltak korlátozások az országban, reggel 9-től.

A legnagyobb gazdatüntetés Szlovákiában csütörtökre, azaz február 22-ére várható. „A tiltakozás célja, hogy rámutasson a szlovákiai gazdálkodók kritikus helyzetére” – jelentette ki Ján Jelen, a Szlovákiai Földtulajdonosok és Agrárvállalkozók Szövetségének elnöke.

Segítség a tartósan munkanélkülieknek

Április elsejétől a Munka-, szociális és családügyi minisztérium a tartósan munkanélküliek aktiválását segítő programot indít. A program keretén belül nagyjából 15 ezer ember kapna 86,60 eurós havi támogatást aktivációs munkáért. A teljes program 2,6 millió euróba kerül, ennyit hagytak jóvá rá az állami költségvetésből. – tájékoztatta a sajtó képviselőit Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszter.

Pályázat a települések környezetének javítására

A Beruházási, Területfejlesztési és Informatizálási Minisztériuma (MIRRI) közel 70 millió euró összegű pályázati felhívást hirdetett meg a települések környezetének javítására.

Sikeresen zárult a Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerének akkreditációja

A Szlovák Felsőoktatási Akkreditációs Ügynökség Végrehajtó Tanácsának 2024. február 8-i döntése alapján sikeresen végződött a Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerének megmérettetése. A felsőoktatás minőségbiztosításáról szóló 269/2018 T. t. sz. törvény értelmében köteles minden szlovák felsőoktatási közintézmény saját minőségbiztosítási rendszert kidolgozni és működtetni a gyakorlatban is.

fotó: facebook