Tömegesen hagyják ott tanulmányaikat a volt Collegium Humanum hallgatói Lengyelországban. A legtöbb hallgató igyekszik valamilyen módon visszaszerezni a kifizetett tandíjat: sokan az egész összeget követelik.
Júniusban és júliusban már csak elenyésző számú diák járult az államvizsgákhoz. Mint kiderült, nagyrészük hiába tette le sikeresen az államvizsgákat, nem kaptak diplomát. Ez érinti sok esetben azokat is, akik a lengyel felsőoktatási rendszerbe bekerültek, azaz diák-státusszal rendelkeznek. Meg inkább azokat, akik nincsenek nyilvántartásban.
A „Prawo o szkolnictwie wyzszym i nauce” (Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2023) c. felsőoktatási kommentár szerint minden intézménynek az államvizsga után 30 napon belül ki kell állítani a diplomát. Ha ez nem történik meg, a minisztérium felé minden egyes esetben 5000 zloty büntetést kell fizetni (Art. 77. 3). Diplomát az utóbbi időben kevesen kaptak.
Harmadszor is
három hónapon át
a női börtönben…
Azon diákok, akik nincsenek bejegyezve a központi rendszerbe, azok – a hatályos törvények értelmében -, nem rendelkeznek hallgatói státusszal. És ilyen a megszűnt Collegium Humanumon nagyon sok van. Ők tehát nem hallgatók. A szó szoros értelmében. Ráadásul pl. külföldi tagozat esetében, az adott ország bizonyos hivatalait (minisztérium, oktatási hivatal…) is értesíteni kell a hallgatók nevéről, számáról, a velük kapcsolatos változtatásokról, mégpedig minden hónapban. Amelyik intézmény ezt nem teszi meg, elveszítheti a kihelyezett tagozat akkreditációját úgy is, hogy az intézmény központjának megmarad az.
A volt Collegium Humanum egyik nagy problémája az, hogy nem tudják pontosan, hány hallgatójuk volt (van) az intézménynek, ahogy ezt a felsőoktatási miniszter hónapokkal ezelőtt nyilatkozta. Éppen azért, mert nincsenek bejelentve a központi rendszerbe. Van, amikor 25 ezret, van, amikor harmincat, sőt negyvenet is emlegetnek. Dariusz Wieczorek felsőoktatási miniszter kitért arra is, hogy véleménye szerint a névváltoztatás nem hoz eredményt. Arra a kérdésre, hogy a névváltoztatás megmentheti-e az egyetemet az imázskatasztrófa után, így válaszolt: „Attól tartok, nem”.
A lengyel diákok több esetben csoportosan jogász-szakértőket, ügyvédeket fogadtak. Az ügyvédi irodák elérhetősége is megtalálható azokon a fórumokon, amelyek ezzel a témakörrel foglalkoznak. Így pl. a www.kancelariamj.pl, a www.ciuja-marczewska.pl ügyvédi iroda, de természetesen sok más is.
Lapunkat több magyarországi hallgató kereste meg, az egyikük közölte, hogy egy ügyvédi irodát megszólítottak néhányan. Az ügyvédi irodát szerkesztőségünk azzal a kéréssel kereste meg, hogy valóban érdeklődtek-e az irodánál a (volt) Collegium Humanum hallgatói. A választ, változtatás nélkül, teljes egészében közöljük:
Tisztelt Szerkesztő Úr!
Kérdésére válaszolva azt erősíthetem meg, hogy ebben az ügyben valóban kapott megkeresést ügyvédi irodánk (ez a tény lehet publikus). Az Ügyvéd törvény rendelkezései folytán ügyfeleinkről tájékoztatást nem adhatunk, csak kifejezetten az ő felhatalmazásuk alapján.
Irodánktól az érdeklődők azt a tájékoztatást kapták, hogy vegyék fel a kapcsolatot titkárságunkkal – igény esetén – szakmai konzultáció és/vagy ügyvédi megbízás, képviselet tárgykörében.
Tisztelettel arra kérem, hogy amennyiben ez ügyben bármit publikálnának, annak linkjét szíveskedjenek hozzánk eljuttatni.
Köszönöm a megértését és a munkáját.
Üdvözlettel:
dr. Magyar György
ügyvéd
Magyar György és Társai Ügyvédi Iroda
Tel.: (+36-1) 329-2972, 412-0181; Fax: (+36-1) 339-8306
1137 Budapest, Szent István krt. 16.; Levelezési cím: 1387 Budapest 62, Pf. 3.
E-mail: iroda@magyarugyved.hu; Web: www.magyarugyved.hu;
kép: FB/chwmu.pozsony