A csallóközi emberek egyik csodás kiváltsága, hogy Európa legnagyobb szigetének területén élhetnek. Bár ez nem “úgy” sziget, mint azt a földrajzórákon megtanultuk, mert nem tenger, illetve óceán fogja körül, hanem összesen három folyónk is, a Duna, a Kis-Duna és a Vág öleli keblére.
A térség azonban (valószínűleg) egy kisebb, Dunába torkolló folyóról, a Csallóról lett elnevezve. Csallóköz egy másik elnevezése feltehetően a tatárjárás idejéből származhat. Ezekben a nehéz időkben a helybéli lakosság a félelmetes mongol népek elől az itt előforduló mocsarakban, nádasokban keresett menedéket. Rejtőzködő elődeink saját tartózkodási helyükről és a tatár lovasok mozgásáról egy Csallóközben honos béka, a vöröshasú unka hangját utánozva jeleztek egymásnak. A jellegzetes “kukk-kó” hangból eredeztethető a térség másik elnevezése, a Kukkónia.
A mi Aranykertünk számtalan csodát rejt magában. Ezen “tenyérnyi” terület csodálatos lények (kitaláltak, mesebeliek és igaziak) és gyönyörű állatok, varázslatos növények és sejtelmes helyek otthona. Legyünk hát méltán büszkék ezen örökségünkre, és óvjuk meg az utókor számára!
Fedezzük fel otthonunkat kellő figyelemmel és tisztelettel!
Eme elbűvölő vidékről 4 lenyűgöző, magyarázatokban gazdag és fényképekben bőséges könyv is megjelent. Mindegyik hiteles leírásokat tartalmaz a térségről, természeti csodáiról, lakóiról és szokásaikról. Ezeket és sok egyéb érdekes témát dolgoznak fel.
-> L. Horváth Katalin: KUKKÓNIA
A természetben sétálva, vagy akárcsak otthon üldögélve, esetleg kertészkedés közben sokféle rovarba ütközhetünk. Legyenek azok kicsik, nagyok, ijesztőek vagy éppen cukik.
Bizonyos fajtáik jótékonyak és hasznosak, sőt akár élelmet is termelhetnek a számunkra. De néhány faj kártékonyan hat az emberek, állatok egészségére, megtámadja a veteményeskert növényeit, fákat és bokrokat. Ezek sok fejfájást tudnak okozni.
Sokszor magunk sem igazán tudjuk besorolni a rovarokat. Mi lesz ha elűzzük őket a területükről, vagy drasztikusabb távol tartási módszert alkalmazunk, és kiirtjuk őket? Ilyen esetekben jót teszünk, vagy épp ellenkezőleg: rontunk a helyzetünkön?
Egyes távoli vidékeken megint máshogy szabadulnak meg tőlük. Valamennyi keleti, ázsiai országban a napi fehérjebevitelt fedezik ezen a rovarok elfogyasztásával.
Honnan is tudhatnánk meg többet ezekről az apró lényekről? A mai könyvünk talán segítségünkre lesz kicsit!
Ez a régebbi fajta könyvsorozat sokunk gyermekkorát tette gazdagabbá. Általa lettünk érdeklődőek és kíváncsiak a természet kincsei – állatfajai és növényvilága iránt. A rengeteg példányból álló egység számos (természettel kapcsolatos) témával foglalkozik. Igaz, hogy a könyvecskék nem túl vaskosak, inkább egész rövidkék, de gazdagon illusztráltak és pontos leírásokat tartalmaznak az adott témával kapcsolatosan
-> Endrődi Sebő: BOGARAK
fotó: a szerző