Az Egyház legnagyobb gondolkodói – Szmirnai Szent Polikárp


A görög város püspöke volt, aki a 2. század ázsiai kereszténységének vezéregyénisége volt. Időben az apostoli időket köti össze a pátriárkák korával.

Fő műve a „Filipiekhez írt levél”, melyben a kor téves tanaival veszi fel a küzdelmet. Ezek közül a legjelentősebb a gnosztikusok csoportja, akik az üdvösséget a saját, titokzatos, ősi spirituális beavatásukhoz kötötték. Visszautasítja azon tanításukat, mely szerint Krisztus megtestesülése, halála és feltámadása valós tény volt – legfeljebb erkölcsi, mitikus szimbólum.

Papiásszal ellentétben már sokszor hivatkozik Szent Pálra, idézi annak írásait. Ez azért fontos, mert Szent Pálban a gnosztikusok saját „prófétájukat” vélték felfedezni, Polikárp azonban azon munkálkodott, hogy bebizonyítsa: Pál az igaz kereszténység tanúja és tanítója. Bizonyos biblikusok úgy vélik, annak egyes leveleire Polikárp nagy hatással volt, vagy azokat egyenesen maga vetette papírra (elsősorban a Timóteushoz és Tituszhoz írott üzenetekről van szó). Polikárp volt az első, aki Pált apostolnak nevezte.

Fotó: Wikipédia

Tőle hallunk először Máté, Lukács evangéliumáról, valamint az Apostolok Cselekedeteiről, Péter és János leveleiről.

Élete végén látogatást tett Rómában, ahol Anicetus püspökkel vitázott a húsvét idejéről. Mivel nem tudtak megegyezni, úgy döntöttek, a nyugati és a kis-ázsiai egyházak más hagyományt követnek majd. Hazatérvén a rómaiak elfogták, és mivel nem volt hajlandó megtagadni a hitét, megégették.

Polikárp mártíromságának története az első ilyen jellegű keresztény irodalmi mű.

Fotó: pixabay