A természet minden időkben számtalan olyan növénnyel ajándékozott meg minket, melyek gyógyítóan hatnak úgy a testünkre, mint a lelkünkre. Amerre csak nézünk szebbnél szebb természeti csoda képében akadunk gyógyító szerekre!
Már a történelem hajnalán, mióta ember az ember, vagyis már az őskortól kezdve nagy figyelemmel kísérték az egyes virágok, levelek, hajtások, bogyók, fák és gyökerek hatását, majd hozzáértő gonddal vonták le belőle a következtetéseiket. Így néhányan már egészen korán megismerkedtek a növények áldásos, vagy pedig ártó tulajdonságaival. Ám nem minden egyén mutatott érdeklődést ezen gyógyító praktikák iránt, ezáltal kialakult egy olyan “társadalmi réteg”, mely szabadidejét áldozva folyamatosan bővítette növényismerő, gyógypraktika-alkalmazó tudástárat. Mindig is akadtak olyan emberek (gyógyítók, javasasszonyok, sámánok,…), akik fogékonyabbak voltak a természeti kincsek kiismerésére és alkalmazására. Ezen ismereteket a nép javára fordítva mellékhatásoktól mentesen tudtak segíteni a különféle nyavajákon, kórokon, vagy rontásoknak titulált állati- és emberi kínokon. A “beavatottak” mindemellett, megbízó kérésére vagy önző önös célból, átkokkal és betegségekkel is képesek voltak lesújtani.
A modern korban is találkozhatunk füvesemberekkel, akik hatalmas tudásukkal mellékhatásoktól mentesen igyekeznek segíteni az emberek egészségének megőrzésében, illetve visszaszerzésében. Az egyik legismertebb magyarországi “növénysuttogó”, természetgyógyász és népi praktikák és gyógymódok alkalmazója a bükki Szabó György. A mai könyv az Ő tudása és emléke előtt tiszteleg, ami a 2022-es esztendőben elhunyt Szabó Gyuri bácsi legkedvesebb gyógynövényeit öszzegzi leírásokkal, jellemzésekkel, illusztrációkkal és hatékony felhasználási módszerekkel. Váljék mindenki egészségére!
Szabó György, Lopes-Szabó Zsuzsa: A BÜKKI FÜVESEMBER GYÓGYNÖVÉNYEI
Fotó: szerző, pixabay