Farsangi fodrász- és sminkverseny a Szabó Gyula 21-ben
Február 12-én immáron harmadik alkalommal rendezték meg a fodrász- és sminkversenyt a dunaszerdahelyi Szabó Gyula 21, Közös Igazgatású Szakközépiskolában. A téma ezévben a farsang volt, ugyanis ebben a témakörben igazán kiélhették kreativitásukat a diákok. Mindenki máshogy közelítette meg a témakört, igazán bámulatos eredmények születtek az iskolai étkezőben ezen a hétfő délelőtt.
A versenyen az első évfolyamtól kezdve egészen a negyedikig voltak jelentkező tanulók, tehát minden korosztály képviseltette magát a versenyen. Nyilván nagyobb előnyük van a harmadikos és negyedikes diákoknak, de ez egy remek lehetőség arra, hogy kipróbálják magukat az elsősök és a másodikosok is, hogy tudást és tapasztalatot nyerjenek. „Egy dolog a technika, amit a gyermek megtanul, de nagyon fontos a kreativitás és a fantázia. Ha ez a kettő párosul, akkor csodálatos dolgok tudnak születni” – kezdte részletezni az eseményt az iskola igazgatónője, Ing. Vajda Angelika. „Ez az a verseny, amikor megválasztjuk az iskola sminkesét és fodrászát. Már egyre komolyabban veszik a diákok, mindenki szeretné megnyerni ezt a „titulust”, amit aztán egy évig használhat a győztes. A jövő évben is szeretnénk megszervezni ezt a versenyt, ekkor már a virágkötőkkel együtt” – folytatta az igazgatónő, aki nagyon büszke arra, hogy ilyen alkotó szellemű diákok látogatják az iskolát.
A verseny első lépése az, hogy a résztvevők megkapják a tematikát. Ezt követően felkészülnek rá az iskola műhelyeiben, illetve otthon. Továbbá vesznek ötleteket az internetről, ahol már nagyon sok mindent le tudnak nézni. Természetesen a saját kreativitásukat is használják. Ezek ötvözetét mutathatták meg élesben, a február 12-i megmérettetésen. A felkészülési idejük mindössze három hét volt. Reggel nyolc órakor indult a verseny, s ahogy délelőtt tíz óra körül már kezdett kiéleződni a végeredmény, már kivehető volt az, hogy az alkotónak milyen elképzelése van a modellen, elkezdtem készíteni a képeket. Sétálgatva a művészi alkotások között – mert csak így lehet kifejezni az akkor látottakat – biztosan kiült az arcomra a csodálkozásom. Az járt a fejemben, hogy ők csupán egy középiskola diákjai, mégis vannak olyanok közülük, akik már most megállnák a helyüket akármilyen nagyobb versenyen is. Folyamatosan elképesztő és extravagáns alkotások jöttek velem szemben.
„Nagyon ügyesek a lányok és a fiúk egyaránt. Le a kalappal előttük, hiszen nemcsak tudás, hanem egyfajta elszántság is kell ahhoz, hogy kiálljanak versenyezni a többiek ellen és megmutassák azt, hogy mit tudnak. Példamutató dolog az iskolatársaknak, merthogy nem mindenki akar jó szakképzést szerezni. Látni, hogy nagyon sok energia van belefektetve a munkákba” – véleményezte a versenyt az elnöknő, Mgr. Drgoňa Ildikó kozmetikus, az LNE (Les Nouvelles Esthétiques) főszerkesztője és a szlovák Országos Kozmetikai Kongresszus főszervezője.
Az utolsó simításokat követően jött a pontozás, amikor külön a női, külön a férfifodrászok, utánuk pedig a sminkesek álltak a zsűri elé, majd lassan, egyenként megmutatták magukat a modellek, milyen alkotás készült rajtuk. A zsűri egy kis időt kért, hogy meg tudják beszélni a véleményeket, hogy aztán a megfelelő embereknek tudják átadni a díjakat.
„Rengeteg ügyes diák van az iskolában. Meg is lepődtem, hogy ilyen sokan jelentkeztek. Olyan eredmények születtek, amilyenre nem számítottam, mindenki kitett magáért és nem vették félvállról a versenyt. Szerintem a sminkelés egy olyan szabad hivatás, ami nem szigorú szabályok szerint működik. Persze, vannak alaptechnikák, de a saját kreativitásukat kell megmutatni” – mesélte Mgr. Kun Fruzsina, sminkes. „Tavaly a nyolcvanas évek sminkdivatja volt a téma. Mindig olyan témát kell választani, ami nagyon látványos és színes, hogy tudják a kreativitásukat kiélni a diákok. Ilyenkor tükröződik az illető személyisége is” – folytatta. „Nagyon kevés idő volt arra, hogy felkészítsem a fiatalokat erre a napra. Inkább a fantáziájukra bíztam. Nagy gratuláció jár az elsősöknek is, akik most bontogatják a szárnyaikat, mégis tökéletes munkákat láthattunk tőlük” – tette hozzá Németh Melinda, fodrászmesternő. A szervezőkhöz tartozott még Mgr. Gáspár Renáta fodrászmesternő, valamint Bodó Andrea kozmetikus-mesternő, akik hasonlóképpen nyilatkoztak a napról.
Az esemény az eredményhirdetéssel és a díjátadással zárult, valamint ezt követte a fotózkodás, hogy megörökítsék a pillanatot. Lenyűgöző volt azt látni, hogy a tanulók kezei ilyen nem mindennapi munkákat alkottak.
Fotó: a szerző