Kritikát kapni és fogadni


Kritikát kapni és fogadni nem egy könnyű dolog, ám ha megtanuljuk kezelni, rettentő sokat fejlődhetünk és a kapcsolataink is mélyülhetnek a falak és megbántottságok helyett. A kritikára különböző módon reagálunk, emögött pedig mélyebb mechanizmusok, sémák vannak. 

Ahogyan a kritikára reagálunk az bizonyosságot ad önértékelésünkről. Akinek magasabb, hajlamosabb konstruktívan reagálni, és a kritikát egy fejlődési lehetőségnek tekinteni, míg az alacsonyabb önértékeléssel az emberek azt érzik, hogy aláássák az értéküket, hogy személyesen támadják őket. 

Konstruktív és destruktív kritika között a különbség, hogy míg az előzőnek célja a fejlődés elősegítése, utóbbi gyakran sértő, támadó és nem segíti a személyes növekedést. A pszichológiai szempontból fontos különbség, hogy hogyan észleljük a kritikát: ha konstruktívnak érezzük, akkor jobban el tudjuk fogadni, míg a destruktív kritikát hajlamosak vagyunk elutasítani vagy védekező reakcióval fogadni.

Amikor kritikát kapunk gyakran megjelennek a védekező mechanizmusok. Sok ember számára okoz szorongást, ha kritikát hall. Ha megtanulunk konstruktívan fogadni kritikát, az segít csökkenteni a kritikával szembeni félelmet és szorongást. Ezáltal nyitottabbá válunk a fejlődésre és képesek leszünk előrelépni a személyes és szakmai életünkben.

Az optimális hozzáállás a kritikához a nyitottság, a reflexió és a fejlődés iránti elkötelezettség.

Fotó: Pexels