Garas Dezső a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes és kiváló művész, valamint a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
Grósz Lajos lókereskedő és Sirger Ilona gyermekeként látta meg a napvilágot 1934. december 9-én Budapesten. Édesapja zsidó vallású, édesanyja pedig római katolikus családból származott, amely főpapi taggal is büszkélkedett. Dezső édesapja vallását követte, de a holokauszt idején áttért a keresztény hitre. 1944-ben egy pszichoszomatikus eredetű strúma miatt életmentő műtéten esett át, amelynek során gégemetszést kellett végrehajtani rajta. Ez a beavatkozás maradandó károsodást okozott a hangszálaiban.
A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1953 és 1957 között tanult. A Nemzeti Színházhoz szerződött, megkerülte a kötelező vidéki kezdést. Pályafutása során olyan színházaknál dolgozott, mint a Madách Színház, a 25. Színház, a Mafilm, a Népszínház és a szolnoki Szigligeti Színház. 1993 és 2003 között szabadúszó színész volt, majd a Vígszínház és a Katona József Színház színpadán lépett fel. 2004-től haláláig újra a Nemzeti Színház művésze volt. Filmkarrierjét 1954-ben kezdte Makk Károly Liliomfi-jában. Utolsó filmes szerepét a 2011-es Világjobbítók című tévéfilmben játszotta.



Első felesége Gombár Judit volt. Második felesége Böszörményi Nagy Ágnes volt. Két gyermekük született, Garas Dániel operatőr és Garas Klára producer.
Garas Dezső hosszú vesebetegség után, 2011. december 30-án, álmában hunyt el 77 éves korában. Évek óta dialíziskezelésre szorult. Január 11-én helyezték végső nyugalomra a Farkasréti temetőben, a Művész Parcellában. 2024-ben egy kisbolygót neveztek el róla: 552748 Garasdezső.
Fotó: Flickr, Wikipédia