A fagyöngy nemcsak a téli táj gyönyörű dísze, hanem az emberi szervezet számára is nélkülözhetetlen gyógynövény. A fagyöngy neve régi magyar füvészkönyvekben és német népi hagyományokban is felbukkan. A druidák szent növényként tisztelték. A középkori gyógyítók epilepszia ellen használták. A fagyöngy az egyik legkülönlegesebb természetes gyógynövény, amely nemcsak az ősi kultúrákban, de napjainkban is nélkülözhetetlen szerepet játszik az egészségmegőrzésben.
A fagyöngy hatása:
Idegrendszeri és hormonális egyensúly: A fagyöngy tea szabályozza a mirigyrendszert, segít a hormonális problémák, például menstruációs zavarok és klimaxos panaszok kezelésében.
Anyagcsere és cukorbetegség: Anyagcsere szabályozóként a hasnyálmirigyre gyakorolt hatásának köszönhetően akár a cukorbetegség kiváltó okát is megszüntetheti.
Érrendszeri problémák: Kiemelkedően hatásos érelmeszesedés, magas vérnyomás, szívritmuszavarok és más keringési problémák esetén. Egyedi tulajdonsága, hogy a túl magas értéket csökkenti, az alacsonyat emeli.
Rákellenes hatás: Napjainkban a fagyöngyöt egyre inkább alkalmazzák daganatos betegségek megelőzésére és kezelésére.
A növény gyógyhatása leginkább október és április között érvényesül. Leveleit és szárát szárítva teához, frissen préselve léként vagy tinktúraként használhatjuk fel. A hidegen készült fagyöngytea, amelyet éjszakai áztatással készítünk, az egyik legnépszerűbb alkalmazási forma. Érdemes évente legalább egy 6 hetes kúrát tartani, amely nemcsak a keringési problémák megelőzésére, hanem az általános jóllét megőrzésére is hasznos. Konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt belevágnánk.
fotó: Pixabay