A policisztás ovárium szindróma - röviden PCOS - az egyik leggyakoribb hormonális rendellenesség a nők körében. A termékeny nők akár 20%-át érintheti ez a betegség. Orvostanhallgatóként úgy érzem, hogy fontos felhívni a figyelmet egy ilyen gyakori problémára.
Nevét a petefészekben (ovárium) megjelenő apró cisztákról kapta. Tünetei közé tartozik az androgén hormonok, például a tesztoszteron megnövekedett szintje, illetve a menstruációs ciklus zavarai. A hormonális eltérések több panaszt is előidézhetnek, mint a fokozott szőrnövekedés, akné, inzulin rezisztencia, súlygyarapodás (főleg a hasi tájékon) és még sok más.
Eredete igen összetett, pontos okát még nem sikerült meghatározni. Az biztos, hogy több tényező együttes fennállása vezethet a kialakulásához. Genetikai háttere is van, ugyanis, ha az édesanyánál vagy lány testvérnél is diagnosztizált a PCOS, akkor 30-50%-kal megnövekedik a rizikó szintje. Emellett környezeti tényezők, mint az elhízás vagy a kettes típusú diabétesz, is növelik a kockázatot. Érdekes lehet, hogy sportos nőknél az intenzív edzés és alacsony testzsír stresszt jelenthet a szervezetnek, és hasonló hormonális eltéréseket is okozhat.
A PCOS kezelése személyre szabottan történik, leginkább a tünetekre fókuszálva. Gyakori megoldás a hormonális fogamzásgátlók alkalmazása. Ez ugyan gyors eredményeket indukál, de hosszabb távon nem feltétlen oldja meg a kiváltó problémát. Hormonok helyett érdemes először életmódváltoztatással kezdeni. Az egészséges étrend és a rendszeres testmozgás kiemelten fontos ebben a betegségben. Ez leginkább az inzulinrezisztencián javít, amivel együtt a többi panasz is enyhülni fog.
Természetesen elsősorban orvossal való konzultálás szükséges, aki a pontos diagnózis és tanácsok mellett gyógyszeres kezeléssel támogathatja a javulást. Ha PCOS-re gyanakszunk, akkor egy nőgyógyász vagy endokrinológus felkeresését javaslom. Ne próbáljuk meg otthon kezelni a tüneteket,
Fotó: Freepik