Az őszi depresszió tünetei


Sokak számára az ősz egy fajta felüdülés, az év azon időszaka, amikor megpihenünk, és rákészülünk a karácsonyra. Rengetegen imádják ezt az időszakot, a hozzá tartozó színeket, illatokat és a hűvös időt. Viszont nem mindenki - az ősz beköszöntével néhány embert elönt az úgynevezett őszi depresszió, amely kedvtelenséggel és indokolatlan szomorúsággal járhat.

A depresszió okozói

Ez a betegség nagyrészt az évszakváltozáshoz köthető. Jellemzően az őszi és téli időszakban figyelhető meg. Ilyenkor a napok rövidebbek, a természetes fény mennyisége lecsökken. Ez hatással lehet a szervezetünk biológiai órájára, különösen az alvás és hangulatszabályozó hormonjainkat befolyásolja. Ezek pedig levertséghez és kimerültséghez vezethetnek.
Viszont hatalmas tényező az időjárás is. A hideg, esős idő sokakat meggátol abban, hogy a szabadban töltsenek el időt. Az, hogy napokat töltünk bezárkózva a sötét szobába, egyrészt a fizikai aktivitás hiányát jelenti, másrészt pedig a szociális élet mellőzését.

Nézzünk néhány jellemző és gyakori tünetet:

Mint már említettem, leggyakoribb tünetei a szomorúság és a kedvetlenség. Ilyenkor a beteget szinte semmi sem tudja felvidítani, állandó ürességet érez maga körül. A fáradtság érzése is nagyon gyakori. Szinte semmihez sincs energiánk, teljes motiválatlanság önt el minket. A legkisebb dolgok elvégzése is rengeteg erőt vesz igénybe. Huzamosabb ideig egy adott dologra való koncentrálás is nehézséget okoz. Felléphet akár evészavar is, ez már komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Pár tipp a depresszió leküzdéséhez:

A rendszeres testmozgás nagyban elősegíti a gyógyulást, főként, ha az a szabadban történik. Csökkenti a stresszt, és növeli a szerotoninszintet. Szintén segít még a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend, amely a jobb közérzetért felelős. Fontos a szeretteinkkel töltött minőségi idő is. A meditáció és a jóga hasonlóképpen nagy szerepet játszanak a szorongás és a stressz leküzdésében.

Viszont, ha a tünetek tartósak, mindenképp javasolt pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni segítségért. Ők gyógyszeres vagy terápiás kezeléssel segítenek a gyógyulás folyamatában.

szerző: Új Jázmin

fotó: Freepik