Új esély, új élet


A szervátültetés (transzplantáció) az egyik legösszetettebb beavatkozás az orvostudományban. Rendkívül körülményes előkészületekkel jár, és még a legnagyobb óvatosság ellenére sem mindig garantált a siker.

Bár napjainkban a sebészek már fejlett technikákkal dolgoznak, ezen beavatkozások története messzire nyúlik vissza. Az ókorban már kísérleteztek bőrátültetéssel, de igazi előrelépés csak a 20. században történt. Ekkor még alacsony túlélési rátákkal jártak ezek a műtétek. Sokat javult azonban a helyzet, mikor felismerték az immunrendszer szerepét a szervek kilökődésében. Ma már széleskörűen elérhető a vese, máj, tüdő és hasnyálmirigy transzplantációja is. Emellett egyes szöveteket is át lehet ültetni, mint a szaruhártya, csontvelő, vagy bőr.

A szervátültetések sikeressége szigorú feltételekhez kötött. Az egyik legfontosabb, hogy csak azonos AB0 vércsoportú embereknél lehetséges. Szintén figyelembe kell venni az úgynevezett MHC antigéneket, amikből körülbelül 8000 létezik. Mivel ilyen egyezést találni nagyon nehéz, ezek az antigének valamennyire eltérhetnek egymástól. Az orvosok emiatt immunszuppresszív terápiát alkalmaznak, ami az immunrendszer teljes elnyomását jelenti.

Ezek mind azért szükségesek, hogy a szervezet ne idegenként ismerje fel az újonnan beültetett szervet, hanem sajátjaként. Ha ez megtörténik, akkor a fentebb említett immunrendszer támadást indít a szerv ellen, amit kilökődésnek hívunk. Ez történhet a beültetés után rövid idővel, de akár évekkel később is.

Az orvostudomány egyre inkább fejlődik ezen a területen, viszont ma is számos kihívással kell szembenéznie. A donorok, vagyis szervadók hiánya hatalmas probléma. Jogilag és etikailag is kényes témáról van szó, a szervekre várók listája pedig rendkívül hosszú. Ezért a kutatások inkább a 3D nyomtatott, illetve állati eredetű szervekre helyezik a hangsúlyt. Rengeteg embernek adatott már meg egy új esélyt az életre, amire talán mindig is vágytak. Remélhetőleg pár évtized múlva szélesebb körben elérhető lesz ez a lehetőség a krónikus betegek számára.

Fotó: Freepik