Interjú dr. Ručková Gabriela pszichológussal, az Archa Harmony reszocializációs központ alapítójával


Dr. Ručková Gabriela az ontogenetikai, klinikai és szociálpszichológia területén, a függő egyénekkel és azok családi életével foglalkozik. Már közel húsz éve játszik aktív szerepet az akadémiai és tudományos életben. Oroszlánrészt vállalt a Nagyszombati Cirill és Metód Egyetem Bölcsészettudományi Karának, valamint a kar pszichológia tanszékének megalapításában, amelyenek jelentős ideig vezetői funkcióját is betöltötte. Oktatási tevékenységével párhuzamosan (mint korábban, úgy jelenleg is) aktívan dolgozik, elsősorban gyermekkorú kliensekkel és nehéz-, krízishelyzetbe került családokkal. A hosszútávú képzéseken és szakmai továbbképzéseken szerzett ismereteit alkalmazza a tanácsadási, terápiás és szupervíziós gyakorlatában is. Oroszlánrészt vállalt a Nagyszombati Cirill és Metód Egyetem Bölcsészettudományi Karának, valamint a kar pszichológia tanszékének megalapításában, amelyenek jelentős ideig vezetői funkcióját is betöltötte. Oktatási tevékenységével párhuzamosan (mint korábban, úgy jelenleg is) aktívan dolgozik, elsősorban gyermekkorú kliensekkel és nehéz-, krízishelyzetbe került családokkal. A hosszútávú képzéseken és szakmai továbbképzéseken szerzett ismereteit alkalmazza a tanácsadási, terápiás és szupervíziós gyakorlatában is.
  • Bemutatná nekünk az új modori (Modra) reszocializációs központot? Mi inspirálta a létrehozására?

Az Archa Harmony egy bentlakásos központ, ahol a függőség kezelését másképp biztosítjuk, mint máshol. Olyan társadalomban élünk, ahol az alkoholizmus és más-más függőségek szinte már elfogadottak, legyen szó akár szerfüggőségről, vagy bármi másról.

Rengeteg olyan család van, amelyet a függőség teljesen felforgatott, vagy tönkretett. Ezekben a családokban a zavarok előfordulhatnak kapcsolati, egészségügyi, anyagi és erkölcsi szinten is.

Az eddigi tapasztalatok alapján egyértelmű számunkra, hogy a szakmailag még aktív, viszonylag sérülésmentes és megfelelő családi kapcsolatokkal rendelkező szenvedélybetegek nem tudják befejezni a gyógyulási folyamatot anélkül, hogy ne szigetelődjenek el hosszú időre a normális élettől.

  • Mi az Archa Harmony fő feladata, és milyen szolgáltatásokat nyújt a függőségben szenvedőknek?

Alapelveket határozunk meg, melyek mentén végigvezetjük betegeinket a függőségek leküzdésének útján. A szakmai gyakorlatra, a diszkrécióra és a biztonságra támaszkodunk egy olyan környezetben, amely békét és harmóniát kínál az önmagunkon történő munkához.

Elsődleges küldetésünk, hogy felismerjük és elfogadjuk a függőséget, mint az absztinenciához vezető út lényeges részét, lehetővé téve a tartós változás felé vezető fontos lépéseket. Programunk a Munka-, Szociális és Családügyi Minisztérium határozata alapján akkreditált.

  • Milyen típusú függőségek kezelésében segít? Melyek a leggyakoribbak?

Mint már említettük, a legerősebb és leggyakoribb hosszú távú függőség az alkoholfüggőség – akár elsődlegesen, akár egy másik függőségre (például akár egy olyan nem szerfüggőségre, mint a munkamánia) reflektálva.

Az alkoholfüggőség mellett érdemes megemlíteni a gyógyszerfüggőséggel küzdő, vagy kemény drogoktól függő kliensek csoportját is. Ne feledkezzünk meg a nem szerfüggőségekről sem, mint például a szerencsejáték-függőség, a munkamánia, a hiperszexualitás, a pornográfia, az internetfüggőség, a számítógépes játékok függősége stb.

Érdekünk, hogy átfogóan közelítsük meg a függőségek minden típusát, és személyre szabott programot hozzunk létre mindazok számára, akik úgy érzik, hogy az élet kicsúszott a kezükből, diagnózissal rendelkeznek, túl vannak az akut klinikai kezelésen, és úgy döntenek, hogy az utógondozás során önmagukon dolgoznak, hogy a saját és családjuk életminősége megváltozzon.

  • Miben különbözik az Önök központja más hasonló létesítményektől? Van valami, amit egyedi szolgáltatásként kínálnak?

Az Archa Harmony egyedülálló és az egyetlen ilyen jellegű központ Szlovákiában. Egyéni megközelítéssel és gondoskodással teremtjük meg a biztonságérzet.

Hisszük, hogy átfogó gyógyulás csak a fizikai, pszichológiai, szociális és spirituális dimenziók összekapcsolásával lehetséges. Ez magába foglalja a szerződéses háziorvosok és pszichiáterek által nyújtott orvosi ellátást is. És szerves pillér a családdal való együttműködés onnantól kezdve, hogy a kliens elindul a központban zajló reszocializációs folyamat útján.

A klienseknek többek között lehetőségük van arra, hogy a kijelölt időpontokban kapcsolatba kerüljenek munkáltatójukkal a munkaviszonyuk, vagy vállalkozásuk fenntarthatósága érdekében.

  • Hogy zajlik a reszocializációs folyamat? Milyen módszereket vagy terápiás eljárásokat alkalmaznak leggyakrabban?

Aktívan figyelemmel kísérjük a fejlődést a függőség leküzdésének sikerességében, és a leghatékonyabb, legmodernebb terápiás módszereket kínáljuk. A folyamat része az általános elveken alapuló, az egyéni figyelemre és az etikai kódexre hangsúlyt fektető kezelés kialakítása.

A központban minden klienst motiválunk a felkészülési fázisban az elfogadásra, az oktatásra. A kezelés a különböző szakmai és terápiás módszerek pontos alkalmazását tartalmazza, amelyet a szakmai személyzet (pszichológusok, szociális munkások, szociálpedagógus, andragógus, művészetterapeuta, zeneterapeuta, foglalkozás-terapeuta, biblioterapeuta, valamint a relaxációs, kulturális és sporttevékenységeket biztosító személyzet) vezet.

  • Milyen szerepet játszik a pszichológiai támogatás a kezelési folyamat során?

A pszichológiai gyakorlatok a mindennapi életbe való beilleszkedés érdekében az észszerű önismeretre, önreflexióra, határok kijelölésére, új dimenziók felfedezésére összpontosítanak.

  • Melyek a legnagyobb pszichológiai kihívások, amelyekkel a betegek szembesülnek a kezelés során?

Út önmaguk megismeréséhez, önmaguk szükségleteinek meghatározása, önkép, önmaguk elfogadása (öndiagnózis), a kudarc fő okainak megnevezése, a kapcsolati személyek fontossága, a család értéke, saját érzelmekkel történő munka, felelősség önmagukért és környezetükért (család, munka, barátság,…).

  • Mit jelent a család támogatása a rehabilitáción résztvevő egyének számára? Hogyan vonják be a családokat a kezelésbe?

A családdal való együttműködés feltétel nélküli felajánlása az egyik legfontosabb gyakorlat a reszocializáció folyamatában a mi központunkban. A szenvedélybetegekhez hasonlóan a közvetlen családtagokkal vagy hozzátartozókkal is körültekintően kell eljárni, hiszen sokszor nekik is szükségük van segítségre, mivel fokozatosan társfüggővé váltak. A társfüggőknek már az első találkozásnál programot állítunk össze és kínálunk fel, amely az egyéni szükségleteken és azon kapcsolatok súlyosságán alapul, amely köztük és a függő személyek közt van.

  • Mekkora a központ kapacitása? Mennyi ideig tart egy átlagos kezelés egy reszocializációs programban?

A központ 15 férőhellyel rendelkezik (2-3 ágyas szobáink vannak), emellett igényesen és színvonalasan felszerelt belső (közösségi terek – terápiás szobák, nappali, konyha, étkező, könyvtár, tornaterem, uszoda, szauna, technikai helyiségek,…) és külső (teraszok, mellékkert, nyári konyha, tűzrakóhely, pihenőhelyek a gyümölcsösben, füves területek, hinta,…) terek használatát biztosítja. A központban folyamatban van egy snoezelen szoba kialakítása, amelyet a kliensek relaxációs tevékenységekre használnak majd.

Az alapvető kezelés 4 hetet vesz igénybe, de ez az intervallum a kérelmező, vagy a későbbi ügyfél igényei szerint változó.

  • Melyek a legnagyobb kihívások a központ működtetése során?

A legnagyobb kihívás a kliensek támogatása és az érdeklődésük fenntartása a legalapvetőbb szükségleteik iránt, és ebből következően a terep-, sport- vagy kulturális tevékenységek iránti érdeklődés, a társadalomba való beilleszkedés igénye, értékeik elfogadásával.

  • Milyen elképzeléseik vannak a jövőre nézve? Tervezik-e a szolgáltatások vagy a kapacitás bővítését?

A jövőben gondolkozunk azon, hogy foglalkozunk majd speciális szociális tanácsadással a szenvedélybetegségek részére (Szlovákiában ez még nem ismert), valamint egy komplex szolgáltatáscsomag kialakítása, amely magában foglalná a támogatást, ösztönzést, megerősítést, a fenntarthatóságra és a megelőzésre való nevelést.

  • Mit tanácsolna azon személyeknek, akik esetleg hezitálnak, hogy egy reszocializációs központhoz forduljanak?

Az élet minden pillanata fontos, és ne várjunk feleslegesen abban bízva, hogy majd minden magától rendeződik. A függőségi problémák esetében ez biztosan nem így működik. Nem szégyen információt, segítséget, támogatást vagy útmutatást kérni.

Az önmegtartóztatásnak megvan a maga értéke a gyógyulás elősegítésében, az elme tisztulásában, a családi kapcsolatok megerősítésében, a munkateljesítmény minőségének javításában, és teret ad a teljes életnek.

  • Honnan tudhatunk meg többet a szolgáltatásaikról? Hol tudunk segítséget kérni?

Weboldalunkon minden szükséges információt elolvashatnak az érdeklődők.

A segítséggel, szolgáltatásokkal és feltételekkel kapcsolatos további részletekért bármikor felvehetik velünk a kapcsolatot e-mailben vagy telefonon.

Kapcsolat:
Honlap: www.archaharmony.sk
Telefonszám :+421 910 600 440
E-mail: info@archaharmony.sk

fotó: Archa Harmony