A konfliktusok kikerülhetetlen részei az ember életének. Mindennek megvan a böjtje, ha felvállaljuk a véleményünket, ha elnyomjuk. Ha az utóbbi következik be előbb-utóbb felszínre tör és akkor bizony robbanni fog. Ha pedig felvállaljuk, jobban fogjuk érezni magunkat, miután megvívtunk egy csatát. De mit tudunk tenni azért, hogy hatékonyan és eredményesen vitázzunk – másnéven - képviseljük álláspontunkat?
Az első lépés a tiszteletteljes kommunikáció. Amikor konfliktus merül fel, kerüljük az ítélkező vagy támadó megjegyzéseket, és próbáljuk „én” üzenetekben kifejezni érzéseinket. Például a „Zavar, amikor…” kezdetű mondatok segíthetnek az érzelmek közlésében anélkül, hogy a másik felet támadnánk.
Egy másik hatékony módszer a szünet beiktatása. Ha egy vita túlságosan felforrósodik, mindkét félnek hasznos lehet pár perc szünetet, hogy lehiggadjon. Egy kis idő után tisztább fejjel térhetünk vissza a problémához, így nagyobb az esély a megoldás megtalálására ahelyett, hogy egymást sértegetnénk és még inkább eltávolodnánk a kiindulási kérdéstől.
A konfliktusok kezelésén túl a pozitív visszajelzések és az elismerés is sokat tesz a kapcsolatért. Mondjuk el gyakran a párunknak, hogy mit értékelünk benne – a kis bókok, elismerések és kedves szavak erősítik az érzelmi kötődést. A veszekedések kezelése és a konfliktusok elsimítása időigényes, de ezek az apró lépések mind hozzájárulnak a kiegyensúlyozott kommunikációhoz.
