A mátyusföldi községben az egykori kántorlakás homlokzatán elhelyezett emléktábla avatására október 26-án került sor. A település önkormányzata, a Pro Communitas Taksoniensis Polgári Társulás és a Csemadok helyi szervezete közös szervezésében emlékeztek meg szombat délután a Duka-Zólyomi családról, amely 1947 és 1955 között élt itt, miután el kellett hagyniuk Pozsonyt.
A megemlékezés szentmisével kezdődött, amelyet Mahulányi József galántai esperesplébános és Šálka László kanonok, helyi plébános mutatott be. Mint József atya prédikációjában hangsúlyozta: hálaadásra gyűltünk össze, hálát adunk Istennek a Duka-Zólyomi családért, hűségükért, szolgálatukért. A szentmise zenei szolgálatát Ternóczky István orgonaművész látta el, közreműködött a diószegi templomi kórus Takács Katalin, illetve a pozsonyi Corda Fratrum kórus Samarjay Mária vezetésével. Ez utóbbi énekkar alapítója és vezetője az azóta elhunyt Duka-Zólyomi Emese, Árpád testvére volt.
A szentmise után a megemlékezés résztvevői az egykori kántorlakáshoz vonultak. Itt először a község polgármestere, Mészáros Márta beszélt a Duka-Zólyomi családról, amely menedéket talált a faluban. Árpád édesanyja, a zenetanár Aglája elvállalta a kántori szolgálatot, templomi kórust szervezett, amelynek utolsó életben lévő tagját is köszöntötte a polgármester.




A 2013-ban elhunyt Duka-Zólyomi Árpád életpályáját – aki atomfizikus, politikus, közéleti személyiség volt – egykori képviselőtársa, Bauer Edit foglalta össze, méltatta egyenes, karakán jellemét, az itteni magyarságért végzett elkötelezett, kitartó munkáját.
Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó is felidézte Duka-Zólyomi Árpáddal kapcsolatos személyes emlékeit, kiemelve emberi, politikai nagyságát, és arra buzdította a jelenlévőket, hogy hűségesen tartsanak ki magyarságuk mellett.
Az emléktáblát annak készítője, a magyarországi Túri Török Tibor szobrászművész és Pék László, a Befogadott menekültekként Taksonyon című, a Duka-Zólyomi családot bemutató könyv szerzője leplezte le.
A megemlékezés végén szót kért az emléktábla alkotója is, s elmondta: örömmel és szívesen készítette el a politikus karakteres magyar arcát.
A méltó megemlékezés fogadással ért véget a helyi szabadidőközpontban.
fotó: a szerző