A víz az élet egyik alapköve, testünk megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen. Minden nap figyelnünk kellene arra, hogy megfelelő mennyiségben juttassunk be a szervezetünkbe.
A testünk körülbelül 60%-ban vízből áll. Ez egy 70 kilogrammos felnőtt esetén 42 liter víznek felel meg. Ez az arány az életkorral változik, csecsemőkortól időskorig ez a szám egyre csökken. Emellett általában a nőknek kevesebb a teljes testvíz tartalma a hasonló korú férfiakhoz képest. Talán nem is gondolnánk, hogy ennek a vízmennyiségnek a 2/3-a a sejtjeinken belül található. Ez összetett egyensúlyban van a sejteken kívüli folyadékkal.
A víz szerepe a testünkben nagyon sokrétű. Azt már említettem, hogy a sejtek és szövetek működésében elengedhetetlen, de emellett a testhőmérséklet szabályozásában, a tápanyagok szállításában, a salakanyagok kiválasztásában, de még az ízületek és szervek védelmében is részt vesz.
A legtöbb ember számára a napi ajánlott vízbevitel 2-3 liter. Természetesen ez változik testsúlytól, nemtől, fizikai aktivitástól és kortól függően. Azonban ezt a mennyiséget nem csak ásványvízzel tudjuk bevinni. Étkezés során is rengeteg „rejtett” folyadékot fogyasztunk el. Nyilvánvalóan a levesek szépen hozzá tudnak járulni a napi adaghoz, de a gyümölcsök, zöldségek is hasznosak ilyen szempontból.
Vannak olyan esetek, amikor a folyadékpótlás különösen fontos. Sportolás közben pótolni kell az izzadással elvesztett folyadékot. Betegségek esetén, például láz, hányás vagy hasmenés következtében, jelentős vízvesztés léphet fel. Az idősekre pedig kiemelt figyelmet kell fordítani, mert csökkent szomjúságérzetük miatt hajlamosak a dehidratációra. Azonban nem szabad a ló túloldalára esni, ugyanis a vízmérgezés egy létező jelenség. Ez akkor fordulhat elő, ha rövid idő alatt túlzott mennyiségű, 3-4 liternyi folyadékot fogyasztunk.
Mi történik azonban, ha nem iszunk elég folyadékot?
Először is fizikai tüneteket észlelhetünk magunkon. Ilyen a fáradtság, szédülés és fejfájás. Hosszabb távon a vesénk bánja, ugyanis a vizelet koncentráltabbá válik, ami a sóháztartás zavaraihoz és vesekőhöz is vezethet. A koncentrációs nehézségek és az ingerlékenység is a dehidratáció kellemetlen tünetei közé tartozik.
Összességében a dehidratáció nem csak rövidtávon okozhat nemkívánatos tüneteket, hanem hosszútávon is komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Sokaknak nehéz lehet a napi vízmennyiség bevitele. Ehhez érdemes kialakítani vízfogyasztással kapcsolatos szokásokat. Manapság különböző motivációs kulacsok, illetve alkalmazások is elérhetőek. Ha figyelünk a napi folyadékbevitelre, észrevehetjük közérzetünk javulását is.
fotó: Pixabay