Bizonyára mindannyian ismerünk olyan gyermeket, aki kicsit más, mint a többiek. Talán volt olyan osztálytársunk, aki mindig egymagában rajzolgatott, és hamar dühbe gurult, ha felerősödött körülötte a zaj. Egy másik gyerkőc talán olyan benyomást kelt, hogy szívesebben merül el saját kis világában ahelyett, hogy kortársai társaságát keresné. Valakit hiába próbálunk bevonni a beszélgetésbe, ha nem a kedvenc témája kerül szóba, könnyen elveszti érdeklődését. Apró furcsaságok ezek, melyeket megértve és elfogadva rendkívül tartalmas kapcsolatokat alakíthatunk ki ezekkel a gyerekekkel, ehhez azonban tudnunk kell az autizmus spektrumzavarról egy s mást.
Az autizmus spektrumzavar hihetetlenül összetett, és egyénenként változó, így nem lehet egyféleképpen jellemezni. Azonban vannak közös jellemzők a szociális interakciók, a kommunikáció, illetve a sztereotíp viselkedés és az érdeklődés terén, könnyítve ezzel a beazonosítást. Fontos tudni, hogy az autizmus minden értelmi szinten előfordulhat, tehát megjelenhet átlagos vagy átlag feletti intelligencia mellett épp úgy, mint értelmi sérüléssel együtt járva. Sőt, az autizmussal élő emberek sokszor rendkívül okosak, memóriájuk gyakran lekörözi az átlagember szintjét. Ezáltal egyértelmű, hogy az autizmus önmagában nem értelmi fogyatékosság, azonban társuló zavarok jelen lehetnek mellette.
Hátterében organikus okok állnak, és egyre több bizonyíték szól a probléma genetikai meghatározottsága mellett, azonban a pontos beazonosítás napjainkban is folyik.
A tudomány jelen állása szerint a fejlődési zavar nem megelőzhető és nem gyógyítható, azonban nagymértékben fejleszthető.
Egy 2023-as kutatás szerint a 8 évesek körében minden 54. gyermek esetében igazolható az állapot, mely az ezredfordulón mért gyakoriság sokszorosa. Külföldi adatok alapján 16-22 ezer autisztikus személy él Magyarországon napjainkban, melyből nagyjából 10 ezren kiskorúak. A gyermekek a legsúlyosabb tüneteket 2-5 éves koruk közt mutatják, az első értékelhető tünetek másfél éves koruk körül jelennek meg.
Miről ismerhetjük fel az autizmus spektrumzavart gyermekkorban?
Jellemző ezekre a gyerekekre a többiek társaságának kerülése, közös játékokban való részvétel mellőzése. Tipikus tünet, hogy nem tudják beleélni magukat más emberek érzéseibe, ellenben ők elvárják, hogy mások ismerjék gondolataikat akkor is, ha ők azt nem mondják ki hangosan. Érzelmeiket nehezen fejezik ki árnyaltan, de fokozottan igénylik a megnyugtatást felzaklatott állapotukban. Sokszor szó szerint értelmezik a hallottakat, nem értve az iróniát vagy viccet. A szemkontaktust kerülik, nehezükre esik fenntartani a beszélgetés folyamatosságát, ugyanis beszédük meglepően pedáns, precíz.
A mesék csekély mértékben keltik fel érdeklődésüket, kerülik a szerepjátékokat, saját képzeletbeli játékukba mást nem szívesen vonnak be. Megszállott információgyűjtés jellemző rájuk, általában egyetlen téma köti le a figyelmüket. Mozgáskoordinációjuk furcsa, futás közben szokatlan testtartás figyelhető meg náluk. Nyugtalanná válhatnak bizonyos hangoktól, érintésektől, ruhadarabok viselésétől, izgatottságukban kezükkel kontrollálhatatlanul csapkodnak. Körülményes szertartásokat alkalmaznak, illetve apró változások esetén is könnyen elvesztik biztonságérzetüket. Ezek mellett szokatlan grimaszolás és arcrángatás is jellemezheti őket.

Mivel tehetjük könnyebbé mindennapjaikat?
Fontos megérteni, hogy ezek a gyermekek nincsenek tisztában saját állapotukkal, nekik az a természetes, ahogyan ők élnek. Azonban rengeteg mindent tehetünk, hogy megkönnyítsük a hétköznapjaikat és kellemessé varázsoljuk számukra a világot.
A legfontosabb a természetes viselkedés, illetve a velük szemben alkalmazott türelem. Legtöbbször rászorulnak az önbizalmuk erősítésére, így hasznos, ha olyan tevékenységeket kezdeményezünk, melyekben sikerélményt szerezhetnek. A védelmező környezet kialakítása növeli biztonságérzetüket, egy „nyugisarok” sokszor csodákra képes, ahová csendben elvonulhatnak. Ez az ingerszegény tér jelenléte hatalmas segítséget jelent a fáradékony, könnyen túlstimulálható egyének számára. Az információk átadását megkönnyíti a képek, szimbólumok és rajzok alkalmazása, mely leegyszerűsíti számukra mindazt, amit el kell sajátítaniuk.
Azzal is segíthetünk, ha a szociális szituációkat többször elgyakoroljuk velük, ezzel megtanítva a kimondatlan szociális szabályokat, melyek először érthetetlennek tűnhetnek számukra. Az egyéni haladási ütem biztosítása elengedhetetlen, legyen szó bármilyen tanulásról, hiszen sokszor más módon dolgozzák fel az elhangzottakat, mint a többi gyerek. Törekednünk kell a külső motiváció belső motivációvá való fokozatos átépítésére, nem hozzászoktatva őket a folyamatos tárgyi jutalmazáshoz. Minden tevékenységüket bontsuk apró lépésekre, ne siettessük folyamataikban őket, hiszen azzal könnyen kizökkenthetőek.
Ha családunkban vagy környezetünkben előfordul autizmussal élő gyermek, akkor elengedhetetlen, hogy megtanuljunk az ő nyelvükön kommunikálni. Érdemes kiismerni, hogy az adott gyermekre mely tünetek milyen mértékben jellemzőek, kitapasztalni, hogy mivel tudunk enyhíteni azokon, illetve erősségeiket előtérbe helyezni. Észben kell tartanunk, hogy ez nem egy betegség, csak egy másféle képesség, mellyel ők rendelkeznek.
fotó: Pixabay, Freepik