„Nem teljesen hibátlan, van rajta néhány pontatlanság” – tájékoztat Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója, amikor tüzetesebben szemügyre veszem az 1881-es térkép replikáját. Kuriózum hever előttem. Magyarország hegy-, sík- és vízrajzi viszonyainak nemzeti térképe. Iskolai használatra készítette Németh Vilmos, a pannonhalmi Szent Benedek rend tagja, a révkomáromi gimnázium egykori igazgatója. A térképen kívül régi évkönyvek, kemény fedeles kötetek, valamint régi fényképeket tartalmazó album is várta a kíváncsi újságírókat a Selye János Gimnázium tanári szobájában. A sajtótájékoztató apropója a bencés emlékév elindítása volt.

fotó: a szerző
„Az 1943-44-es tanév volt az utolsó az utolsó a gimnázium életében, amikor még bencésként aposztrofálták. Ekkor felvette a Szent Imre Gimnázium nevet, majd 1945-ben, az akkori államhatalom 600 diákot és 40 fős tantestületet tett az utcára”
– emlékeztetett a múltra Andruskó Imre. Felidézte az 1943-44-es bencés évkönyv utolsó idézetét, melyet Bíró Lucián, akkori igazgató jelzett :
„Egyelőre semmit sem tudunk közölni az új tanévet illetően.”
Nyolcvan évvel később a bencés múltjára rendkívül büszke komáromi gimnázium meghirdette a bencés emlékévet, közösen a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium és Kollégiummal, a Pannonhalmi Apátsággal, valamint Sine Metu polgári társulással. Az emlékév kiemelt partnerei Komárom város önkormányzata és a Duna Menti Múzeum.

fotó: a szerző
Az öt állomásból álló bencés kiállítás létrejöttét támogatta a szülői munkaközösség, Nagy Zsolt vállalkozó, illetve a Tonex kft. A csütörtöki „világi” emlékévmegnyitót október 22-én a győri gimnáziumban követi az egyházi ünnepség, ahová a Selye János Gimnázium küldöttségén kívül meghívták Orosz Örsöt, mint felvidéki értékmentőt is.
„Bencés múlt címmel tanulmányi versenyt hirdetünk. A tavalyi évhez hasonlóan, a témaköröket egyénileg kell a résztvevőknek kidolgozni. Tablókiállítással indul majd, követi a verseny, illetve az emlékkonferencia, mindez jövő év májusában. A zsűri névsora már nyilvános: Barkó Ágoston, Dénesi Tamás, Deák Irén, Ványa Péter és Bödők Gergely. Elek József tanár úr idén is, mint műsorvezető jelentkezik majd”

fotó: a szerző
– ismerteti a Selye gimi igazgatója. A sajtótájékoztatón elhangzott az oktatási intézmény négy alappillére. A falai között megvalósuló magas szintű oktatás. Az egészséges magyar öntudat. A tolerancia. S nem utolsó sorban a gyökerek ápolása, mely most kifejezetten a bencés múltra lesz kihegyezve. Andruskó Imre a teljesség igénye nélkül megemlített több programot, amelyek az emlékév kapcsán megvalósulnak. Bencés bál, diáktalálkozó, öregfiúk focitornája, összejövetelek és vendéglátogatások is tarkítják majd az eseménysorozatot.

fotó: a szerző
A sajtótájékoztatón részt vett Orosz Örs is, hangoztatta, a Selye János Gimnázium a Felvidék legnagyobb, legrégebbi magyar tannyelvű gimnáziuma. Megemlített egy régi páncélszekrényt, mely a gimi egyik termében volt, amikor még ő maga is középiskolás volt. Igazi antik darab. Kinyitni nem lehetett, odébb tenni sem. Mikor eljött az idő, hogy likvidálják, Orosz Örs megmentette. Kinyitották.
„Töltények voltak benne. A honvédelmi gyakorlatokon használták ezeket. Más érték nem volt benne, viszont maga a páncélszekrény azóta is szolgálja a felvidéki magyarságot: polgári társulásunk fontos ügyiratai kerültek bele.”

fotó: a szerző
Bemutatta a volt parlamenti képviselő, Vörös Péter papírrégiség-gyűjteményének kiemelkedő darabját, a bevezetőben már említett, Németh Vilmos, volt gimnáziumi igazgató által szerkesztett térképet. A Sine Metu polgári társulás elkészítette a térkép replikáját, mely már a negyedik a sorban, ami gazdagíthatja az érdeklődők otthoni történelmi gyűjteményét.
fotó: a szerző