A tanulási szokások fejlesztése a sikeres tanulmányi eredményekhez fontos. A tanulás önmagában nem könnyű, néhány szokás segítségével viszont hatékonyabbá és eredményesebbé válhat. Bemutatunk néhány tippet, amelyek segíthetnek a tanulásban.
Rendszeresség létrehozása
A rendszeres időpontokban tanulás segíthet az anyagok jobb megjegyzésében. Próbálj meg minden nap azonos időpontban tanulni. Az agyad hozzászokik és könnyebben ráhangolódik a feladatokra.
A környezet
A megfelelő környezet fontos. Olyan helyen tanulj, ahol nem zavarnak és kényelmesen érzed magad. Egy tiszta, rendezett asztal, jó világítással segíthet. El kell kerülni a túlzott telefon és számítógép használatot, mert az elvonja a figyelmet.
Célkitűzés
Ha van a tanulásnak célja, az motivációt nyújt és segít fókuszálni. Például kitűzhetsz célokat egy anyagrész megtanulására vagy egy dolgozatra való felkészülésre. Időkereteket határozz meg az eléréséhez.
Különféle módszerek
Ilyen lehet a jegyzetelés, vagy például, ha a tananyagot másoknak magyarázzuk el. Ezek segítik az anyag megértését és rögzülését.
Szünet, pihenés
A szünetek nagyon fontosak. Az agy nem tud hosszú időn keresztül folyamatosan koncentrálni. Létezik egy Pomodoro nevű technika: 25 perc állandó tanulás után tarts 5 perc szünetet. Ezek a szünetek segítenek frissen tartani az elmét.
Alvás, táplálkozás
Az egészséges életmód befolyásolja a tanulást. A megfelelő mennyiségű alvás, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás hozzájárul az agy jó működéséhez. Kerülni kell a túlzott koffein- és cukorfogyasztást, ezek hosszútávon rontják a koncentrációt.
Jegyzetek
Amikor órán figyelsz, készíts magadnak jegyzeteket. Ha otthon visszaolvasod, könnyebb lesz átlátni az anyagokat. Csak a lényeget kell leírni, nem mindent szó szerint. Ha saját szavaiddal fogalmazod meg, jobban megjegyzed. Felelés vagy dolgozat előtt is gyorsan át tudod nézni az egész anyagot ezeknek a jegyzeteknek köszönhetően.
fotó: Pixabay