A gyümölcs, aminek sok jótékony hatása van, mégis kevesen ismerik


A birsalma igazán ízletes és egészséges csemege. Régen a szekrény tetején tartották a szüret után, hogy gyorsabban megérjen és hosszú ideig eltartható legyen. Az érés közben illatosítóként is használták a lakásban. Tudományos neve Cydonia oblonga, amelyet krétai almának is fordítanak. Két változata van, a birsalma és a birskörte alakjában különbözik egymástól. A birs termékenységi szimbólum, és a görög mitológiában is szerepel.

A birs szénhidráttartalma hasonló a körtéhez, de több C-vitamint tartalmaz. Köhögéscsillapítóként, enyhe hashajtóként is használják. Kenőcsök alapanyagaként repedezett bőr, égési sérülések, felfekvések és aranyér kezelésére alkalmazzák, a kozmetikai iparban is fontos szerepet játszik. Pektintartalmának köszönhetően megköti a méreganyagokat az emésztőrendszerben. Emésztési gondok esetén is hatásos.

A birsalma és birskörte húsa nyersen kevésbé finom, de hosszabb főzéssel, párolással sötét rózsaszínűvé válik, és a húsa megpuhul. Nagyon jó illata van, és hűvös helyen hónapokig tartható a leszedés után. A birsalmát sokan csak lekvárként vagy sajtként ismerik. Nagyon laktató, így kevesebb is elegendő belőle.

A birsalma enyhítheti a megfázás tüneteit, gyulladáscsökkentő hatású lehet, segíthet megszüntetni a székrekedést, helyreállíthatja a bélflórát, hatásos lehet hányinger ellen, enyhítheti az allergia tüneteit, csökkentheti az asztmás rohamok gyakoriságát.

A görögök nyersen fogyasztották a birsalmát, mivel így érvényesültek főleg a gyümölcs jótékony hatásai. A fanyar íze miatt mézzel ették. A rómaiak illóolajként és parfümként használták. Az arabok gyógyászati célokra alkalmazták.

fotó: Pixabay