Idén kereken 165 éve született a nagy mesemondó, könyvespolcokat csudálatos történetekkel, könyvek százaival megtöltő író, újságíró, Benedek Elek. Ki ne ismerné például az Üssed, üssed, botocskám, a Világszép Ilonka, Az aranyszőrű bárány, Bolond Istók vagy épp Babszem Jankó történetét? Nem túlzás azt állítanunk, hogy generációk nőttek fel az író tündérmeséin, váltak a népmesék és akár a mondavilág szerelmeseivé. Szeptember 30-a, emléket állítván Benedek Eleknek s az ő munkásságának, a Magyar népmese napja. Kárpát-medence-szerte rendeznek varázslatos programokat, melyeket nemcsak a gyerekek élveznek, hanem bizony szüleik is. Naná! Mindannyian meséken nőttünk fel!
A Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület sokadszorra szervezte meg a komáromi Kossuth téren, a Vásárcsarnok tőszomszédságában lévő játszótéren a családokat csalogató rendezvényt. Az ötlet ragyogó: generációk ünneplik együtt az egyik legszebb örökségünket, a népmesét.
„Azt gondoltuk, hogy azoknak a gyerekeknek, akik évről-évre kilátogatnak ide a Magyar népmese napján, kellemes érzéseket nyújt majd akár évekkel, évtizedekkel később is átsétálni a téren. Eszükbe jut gyermekkoruk, néhány örömteli pillanat. Továbbá azt is szerettük volna elérni ezzel a rendezvénnyel, hogy minél többekhez jusson el a meseolvasás szeretete. A mai digitális világban már bárhogyan elérhetőek a történetek: hangoskönyvben, videóban. De a legszebb és legmeghittebb egy gyermek számára mégis az, ha a szülő vagy a nagyszülő mesél neki”
– mondta Keszegh Margit, a fő szervező egyesület részéről. A vidám délutánon részt vett Keszegh Béla, Komárom város polgármestere, valamint Paterka Pál, a Duna Menti Múzeum igazgatója is. Minden évben más alapiskola készíti a műsort, idén a Jókaisokon volt a sor. Eleinte azt hittem, egy Benedek Elek mesét dolgoztak fel, állítottak „színpadra”, de aztán gyorsan leesett a tantusz: Petőfi Sándor Arany Lacinak című költeményével készültek! Remek előadás volt, leginkább azért, mert látszott a gyerekeken, mennyire élvezik!
Volt sorsolás is, és stílusosan könyvnyeremények. Az egyesület ugyanis meghirdetett egy rajzversenyt is a Magyar népmese napjára. Természetesen a mese volt a fő téma. Ajándék nélkül azonban senki sem maradt, ugyanis egy helyi pékség jóvoltából minden gyermek hazavihetett jóféle diós pozsonyi kiflit. Azért tudom, hogy nagyon finom volt, mert a Komáromi TV szerkesztője egy pillanatra minden bizonnyal meglátta bennem a nagy gyereket, mert kezembe nyomott egy kiflit, amit ő is ajándékba kapott. Mesés érzés volt újra gyermeknek lenni!
fotó: a szerző