Megkérdeztük, miért ...? Gubík László nyilatkozik Gubík Lászlóról, avagy interjú az elnökjelölttel.
A Magyar Szövetség párt az elmúlt választási megmérettetéseken (parlamenti, köztársasági elnöki, EU-s) alulmaradt. Miben látja a választási vereségek okait?
A felvidéki politikum teljesítménye regionális szinten akár sikertörténetnek is mondható, hiszen országos szinten is a második legtöbb polgármesterrel és a legtöbb megyei önkormányzati képviselővel rendelkezünk. Ez egy parlamenten kívüli párttól mindenképp megsüvegelendő teljesítmény. A közös feladat az, hogy ezt a régióinkban még meglévő erőt országos politikai erővé alakítsuk. És itt kezdődnek a bajok, ugyanis az, ami helyi szinten elég, országos szinten már korántsem az. Egyrészt ott vannak a nagyvárosok szavazói, akik jellemzően fegyelmezettek az országos megmérettetésen. Közöttük jelentős kisebbségben található csak magyar választó, magyarán: a választási rendszer kedvezőtlen egy nemzetiségi párt számára. Aztán ott van a párt kommunikációjának olvashatatlansága, a kifelé is egyértelműen látszódó belviszályok, a szakpolitikai kérdésekben történő egyre ritkább megnyilvánulások, a gyenge és nem tudatos káderképzés és sorolhatnám a felvidéki politikum mulasztásait. Mindezek összhatása a külső körülményekkel, értve ez alatt a magyarság demográfiai fogyását, okozza a sorozatos választási kudarcokat.
Már hosszabb ideje tendencia, hogy a magyar választók egy része szavazatát inkább szlovák pártoknak adja. Mit gondol, mi ennek a jelenségnek az oka? Van-e stratégia a magyar szavazók visszaszerzésére?
Az esélyesség fokozatos csökkenése, a látványos belharcok, ill. a magyar kérdések iránt kevésbé, a mindennapi problémák megoldása iránt annál fogékonyabb magyar választói igények ki nem elégítése miatt csökken sajnos a kereslet. Ezen a megfelelő szakmai háttér biztosításával, mondjuk egy politikai döntéshozatalt elősegítő agytröszt alkalmazásával és a szakpolitikusok újbóli térnyerésével lehet segíteni. Ugyan egyetlen releváns párt maradt a szlovákiai politikai porondon, de a globalizáció vívmányai óriási kihívás elé állítják a nemzetiségi pártokat, ezért megfelelni a kor követelményeinek mára létkérdéssé vált. Pillanatnyilag nem látok szisztematikus stratégiát a fentiekkel szembeni leküzdésre, pont ezért vállaltam a jelölés után az elnöki megmérettetést.
Magán a párton belül többször is elhangzott, hogy megújulásra, nyitásra van szükség. Ön mit gondol erről? Mi a véleménye, milyennek kell lennie egy kisebbségi pártnak 2024-ben? Amennyiben Ön lesz a Magyar Szövetség elnöke, milyen lépéseket tenne meg leggyorsabban, melyek a legégetőbb problémák?
A sorok rendezésére van szükség, és egy modern, hatékony, gyorsan reagáló és az emberekkel szorosabban együttműködő pártra. Fontosnak tartom példának okáért a Szlovákiai Magyar Önkormányzati Társulás létrehozását, mely a magyar polgármestereket és önkormányzati képviselőket tömörítené Felvidék-szerte, és az önkormányzatokat érintő kérdések tematizálása, valamint az érdekvédelem mellett szolgáltatások ellátása is a feladatkörébe tartozhatna. Ahol független polgármestert választottak meg a helyiek, ott jobban utána kéne járni, hogy mi történt, hiszen megfelelőbb helyi döntésekkel és a leghitelesebb emberek megszólításával a választókedv növekedhet egy országos megmérettetésen is. Az önkéntes háló befejezése is nélkülözhetetlen, hiszen terepmunka nélkül felesleges politikai sikert várni. Végül említeném még a közéleti utánpótlásnevelés tudatosságát a párt életében, illetve a támogatáspolitika racionalizását. Szerencsésnek tartanám a nagy társadalmi szervezetek részéről egy közösségi alapítvány létrehozását magyar ügyek támogatására, ill. az én felfogásom szerint vezető politikus ne legyen támogatott civil szervezet képviselője, mert ez rossz üzenet az emberek felé. Folytathatnám még a reformterveket hosszasan, de talán a fentiek a leglényegesebb és legégetőbb változtatások.
Szlovákiában már régóta nem meglepő, hogy baloldali pártok fognak össze jobboldaliakkal. Talán az is elmondható, hogy a határok az egyes oldalak között már igencsak elmosódtak. Hogyan látja, a Magyar Szövetségnek mely szlovákiai pártok között kell keresnie elsősorban szövetségeseit?
Szükség van természetes, értékalapú szlovák szövetségesekre, de én őket nem a politikai pártok között látom. Jaro Daniška és a Standard konzervatív portál körei azokat a gondolatokat képviselik, melyek az én meglátásom szerint a közösségünk gyarapodását is elősegítik: kereszténydemokratikus elveken felépülő társadalom, magyar-szlovák együttműködés, közép-európai egymásra utaltság, család- és életvédelem, kis közösségek támogatása. Az ilyen szlovák értelmiségiekkel mindenképp fontos az együttműködés elindítása, mely idővel akár politikai természetűvé is válhat. A civil vonalon túl pedig természetesen ügyek mentén együtt kell működni a kormánypártokkal, sőt az ellenzékkel is, de mindez nem járhat az autonóm felvidéki politizálás feladásával. Nemzetiségi státusztörvény, regionalizmus elvét elősegítő jogszabályok és egy igazságosabb választási rendszer. Ezek szerintem az elérendő prioritások. A magyar érdek mindig az első.
fotó: Gubík László FB oldala