Szomorú adatokat közöltek a szegénységről: Szlovákiában és Magyarországon is magas uniós viszonylatban a súlyos anyagi és szociális deprivációban élők aránya. A helyzet romlott az elmúlt években országunkban.
2023-ban az Európai Unióban a lakosok 6,8 százaléka élt súlyos anyagi és szociális nélkülözésben. 2022 óta (6,7%) kis mértékben emelkedett ez a ráta az EU-ban, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból.
Szlovákiában a tavalyi évben 7 százalékos rátát jegyeztek fel, ez a hatodik legmagasabb arány az unión belül. Országunkban 2020 (4,5%) óta 2,5 százalékpontos növekedés jegyeztek fel, éves szinten 0,7 százalékkal emelkedett a mutató értéke.
Az uniós tagállamok között jelentős a szakadék ezen a téren. Romániában (19,8%), Bulgáriában (18%) és Görögországban (13,5%) volt a legmagasabb a súlyos anyagi és társadalmi nélkülözésben élők aránya, emellett Magyarországon (10,4%) is tíz százalék felett alakult ez a ráta. Ezzel szemben Szlovéniában (2%), Cipruson (2,4%), Észtországban (2,5%), Luxemburgban (2,5%) és Svédországban (2,5%) volt a legkedvezőbb a helyzet ezen a téren.
A visegrádi országok között is hatalmas a különbség. Míg Magyarországon és Szlovákiában meghaladta az uniós átlag szintjét a súlyos nélkülözésben élők aránya, Lengyelországban csupán 3 százalékos, Csehországban pedig mindössze 2,7 százalékos rátát mértek.
fotó: Pexels