2023-ban az Európai Unióban a népesség legmagasabb ekvivalens rendelkezésre álló jövedelemmel rendelkező 20 százaléka 4,7-szer annyit keresett, mint a legalacsonyabb ekvivalens jövedelemmel rendelkező 20 százalék, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból.
A tavalyi évben Szlovákiában 3,6-szoros jövedelemeltérést jegyeztek fel a társadalom legjobban és legrosszabbul kereső 20 százaléka között. Ez volt a negyedik legalacsonyabb arány uniós viszonylatban.
Az EU tagállamai közül Bulgáriában (6,6-szoros), Litvániában (6,3), Lettországban (6,2) és Romániában (5,8) figyelték meg a legjelentősebb jövedelem egyenlőtlenségeket. Ezzel szemben Szlovéniában (3,3), Belgiumban (3,4), Csehországban (3,4), Szlovákiában (3,6) és Finnországban (3,8) mutatták ki a legkisebb eltérést.
Mindegyik visegrádi ország az uniós átlag alatt végzett a rangsorban. Régiónkon belül Magyarországon (4,5-szörös) volt a legmélyebb a szakadék a legmagasabb és legalacsonyabb bevételűek között, ezzel szemben Csehországban (3,4) figyelték meg a legalacsonyabb eltérést. Szlovákiában 3,6-szor, Lengyelországban pedig 4,1-szer keresett többet a legmagasabb jövedelemmel rendelkező 20 százalék a legalacsonyabb jövedelmű 20 százaléknál.
Fotó: pexels