Test és elme edzése: A pilates


Azt szokták mondani, ha valaki nem szeret sportolni, mozogni, az csupán azért lehetséges, mert még nem találta meg a számára megfelelő irányzatot. A mentális, lelki és testi edzettségünket más-más módon szoktuk fejleszteni, mégis nagyban összefüggnek és hatással vannak egymásra. Ép testben ép lélek. És természetesen, ugyanígy van ez fordítva is. Már több kutatás is bebizonyította, hogy a lelki problémáink, a stressz, az elfojtott érzelmek fizikai szinten képesek megjelenni betegség, fáradtság formájában, sőt, még az arcbőrünk állapota is meg tudja mutatni, hogy milyen folyamatok zajlanak le éppen bennünk. Azonban sokszor a stressz csökkentését el lehet érni fizikai aktivitással. Úgy is szoktuk mondani, ha elmegyünk futni, azzal „levezetjük a stresszt”. És ez valójában így van. A test átmozgatásával kimozdítjuk magunkban az energiablokkokat, illetve elkezdhetjük tiszta mederbe irányítani ezt a kölcsönös test-lélek egymásra hatást. Erről szól a Pilates is.

Joseph Pilates az 1920-as években kifejlesztett egy „Contrology” (mai nevén Pilates) nevű mozgásformát. Azért ezt a nevet adta neki, mert a légzés, a mozdulatok precizitása és a mentális kontroll nagyobb hangsúlyt kap, mint amikor általában az edzésre gondolunk. Főként a mélyizmok erősítése a lényeg, s mivel nem a gyorsaság, az intenzitás, hanem a gyakorlatok pontossága fontos, azok is végezhetik, akik az ugrálós, magas intenzitású edzéseket nem bírják, és mégis hatásosan formálhatják testüket, akár fogyásról, vagy izomerősítésről van szó. Joseph azért szeretett volna egy olyan mozgásformát megalkotni, ami ennyire hangsúlyozza a tudatosságot több szinten is, mert gyermekkorában különböző betegségekkel kellett szembenéznie, mint például az asztma, vagy az angolkór.

A pilátesz megteremti a test és a lélek egységét. Ha rendszeresen és jól csináljuk, javíthatjuk vele a testtartásunkat, fejleszthetjük a rugalmasságunkat, javíthatjuk az egyensúly és koordinációs problémáinkat, illetve csökkenthetjük vele a stresszszintünket. Mivel egyik fő tulajdonsága a hasi légzés, illetve, hogy minden mozdulatot a törzsi „erőközpont”-ból indítunk, így erősítjük vele a törzsizmunkat, ami az egész szervezetünkre jó hatással van.

Ahogy az elején is érintettük, a test, a lélek és az elménk hatással vannak egymásra. Tehát, ha nem érzed jól magad a bőrödben és ez lelki problémákat okoz neked, az hatni fog a testedre is. Viszont, ha nem érzed jól magad a bőrödben, azt úgy tudod orvosolni, hogy elkezdesz mozogni és a változás útjára lépni, ami ezáltal hatással lesz a lelkedre is. Ez az egész egy körforgás. Ez egy hosszú folyamat, de hidd el, a gondolat által, hogy teszel önmagadért már más minőségű kapcsolatod alakítasz ki saját magaddal még akkor is, ha ennek a fizikai testeden látható eredménye nem jelenik meg olyan hamar. A lényeg a kitartás, a cél szem előtt tartása. Mindenkinek van olyan napja, amikor legszívesebben ki sem kelne az ágyból, de ilyenkor Te döntesz, hogy az akaratod, vagy ágy húzó ereje az erősebb. És akkor sincs semmi gond, ha néha az ágy nyer, csak fontos, hogy tudd, mi a cél és mennyi pihenő fér bele útközben.

A pilátesz egy olyan mozgásforma, ahol megtapasztalhatod a testedet, a határaidat több szinten is. Ezzel pedig lehet, hogy az önfejlődésed útján hatalmasat haladsz előre. És talán a legfontosabb, hogy fogadd el önmagadat. Ez nem azt jelenti, hogy megállapítod, hogy milyen vagy, nem próbálsz rajta változtatni, és az „önelfogadással” takarózva kihúzod magad a felelősségvállalás és a cselekvés alól.

Az önelfogadás azt jelenti, hogy meghatározod a célod, azt, hogy mit kell tenned annak eléréséért, és teszel is érte minden nap. Eközben azt, aki jelen helyzetben vagy, elfogadod olyannak, amilyen. Szeretet nélkül nem működik semmi sem, még önmagaddal szemben sem.

szerző: Gyenese Mónika

fotó: Pixabay