E sorok írójának kezdeményezésére tíz évvel ezelőtt emléktáblát avattak Inámban a község jeles szülötte, Nagy Gyula születésének 100. évfordulóján.
Nagy Gyula, a kiváló néptanító, a gyöngyösi Mátra Múzeum alapítója, a Mátra, a természet szerelmese, a vadász, a vadászati kultúra terjesztője 1914. április 9-én született. Édesapja, Nagy Miklós kántortanító volt. Szüleit korán elvesztette, így hugával együtt 9 évesen került apai nagyanyjához Felnémetre. Tanulmányait Egerben folytatta. Nagyon éles eszű, kalandvágyó gyerek volt, rengeteget olvasott, főként útleírásokat.
1935 szeptemberében került Gyöngyössolymosra, ahonnan elindult tanítói és múzeumigazgatói pályafutása. Kiváló nevelő volt, diákjait a természet megismerésére, szeretetére, az állatok védelmére nevelte. Madarakat gyűrűztek, madárodúkat készítettek. A madárvédelem terén elért munkásságért a Madártani Intézet rendkívüli tagjává választották. Elkezdte a Mátra madárvilágának rendszerbe foglalását, ám az összegyűjtött anyag a háborúban megsemmisült.
A vadgazdálkodásban is aktívan részt vett. Rendszeresen publikált, vadászattal, madarászattal kapcsolatos cikkei a magyar Vadászújságban, majd a Nimród vadászlapban jelentek meg. 1951-ben iskolaigazgatóvá nevezték ki. Az iskolai szemléltetés számára természetrajzi, helytörténeti és néprajzi anyag gyűjtésébe kezdett, melyet kiállítás keretében be is mutatott. Ez az esemény vezette el a Mátra Múzeum életre hívásához, megszervezéséhez. Megbízták szervező- és gyűjtőmunkával, melyet óriási energiával kezdett el, s ennek eredményeként 1957-ben a gyöngyösi Orczy kastélyban megnyílt az első állandó kiállítás. Ekkor kinevezték múzeumvezetőnek, később a múzeum főállású igazgatójának.
Gyöngyössolymoson utcát neveztek el róla, és az általános iskola is felvette a nevét. Faluját, az Ipolyt sokat emlegette, tartotta a kapcsolatot két inámi barátjával, Nagy Sándorral és Volkovics Istvánnal. Többször meglátogatta őket, ellátogatott a dadájához, és természetesen a temetőben szülei sírjához.
Nagy Gyula pilihisztor típusú ember volt, szenvedélyes vadász, természetjáró, a Mátra kiváló ismerője, kitűnő író és költő. 1983. április 14-én munkába idult, de csak az örök vadászmezőkre jutott el.
Ugyancsak e sorok írója, aki gyermek-és ifjúéveit töltötte Inámban, kezdeményezete a korábbi önkormányzatnál, hogy létesítsenek testvértelepülési kapcsolatot Gyöngyössolymossal. Megtörténtek ugyan az első lépések, de valami miatt alábbhagyott a két település közeledése. Mivel tíz évvel ezelőtt, 2014. november 2-án került sor az emléktábla-avatásra, Nagy Gyula születésének idei, 110. évfordulója kiváló alkalmat kínál az emléktábla közös megkoszorúzására, és természetesen a két önkormányzat újbóli, szorosabb együttműködésére.
fotó: a szerző