Nagymad községben nagy kultusza van Mátyás királynak. Közismert, hogy gyakran vadászott a környéken, kedvenc őrfája is a falu kataszterében állt. Mad határában volt egy Mercse nevezetű település, ahol királyi solymárok laktak. A legenda szerint a király egyik portyázása során katonáival egy csodaszép szarvas nyomába eredt, s mivel vacsoraidő felé járt, bicskáikat a közeli fa tövéhez vágták. Az arrajáró nagymadi atyafiak ezt látván hírül vitték, hogy bicsakot terem a fa.
Varga Norbert és Nagy Zoltán kézirati gyűjteményében azt írja:
“Mátyás vadászott, osztén valamellik [falubeli] segítette az áldozatot lenyúzni, osztén hát [Mátyás] azt mondta neki:
– A bicska magáé!
Osztén a madi bicskát elkezdte gyártani, mer’ hát olyan egyszerű bicska.”
Bárhogy is történt, a legenda ránk maradt, s készül azóta is a madi bicsak immáron piros, fehér és zöld nyéllel, mely az irodalomban is megjelenik. Ethey Árpád vajjai születésű író Rozika című novellájában madi bicsakkal falatozik az egyik szereplő: “Előtte fél liter bir állott. Kezében vörös nyelű madi bicsak.”
Mint láthatjuk, Mátyás király és a madi bicsak örökségét megkaptuk. A mi feladatunk a hagyományok ápolása, továbbadása, Mátyás szellemének megőrzése. Ennek egyik momentuma volt a 2008. augusztus 16-án felavatott Corvin Mátyás szobor.
László Gábor polgármester elmondta, azóta a falunapokat felváltotta a Bicsak Napok. Az idei immár a XVII., mely egyben a falu első írásos említésének 770. évfordulójával esik egybe. Az ünnepségsorozat első napján került sor az immár hagyományossá vált Mátyás mellszobor koszorúzására, melyen részt vett testvértelepüléseink képviselői mellett Nagyszombat megye alispánja, Berényi József is. A kultúrházban tartott évfordulós megemlékezésen szóba került a község múltja, s jövője.
A polgármester a Csallóköz hetilapnak elmondta, mikor átvette a falu irányítását, fő célkitűzésként egy élhetőbb, a fiatalok számára is perspektívát nyújtó település vízióját képzelte el. Sok munkával és megannyi utánajárással sikerült elérnie, hogy számos területen a nagyobb községeket is megelőzve fejlessze szülőfaluját. Példaként említette a víz- és csatornahálózatot, illetve a közvilágítás modernizációjat. A napelemes technológiával jelentős megtakarítást ért el. Mára a fejlesztéseknek és a bérlakás programnak köszönhetően megállt az elvándorlás, a lakosságszám pedig növekedésnek indult. Fájó pontként élte meg az óvoda és alapiskola bezárást, de az alacsony gyermeklétszámmal további működtetése súlyos terheket rótt volna a költségvetésre. Mint mondta, nem tett le végleg arról, hogy a helyi gyerekek ismét a faluban járjanak oviba. Ez viszont még a jövő zenéje. Tisztában van vele, az elért eredmények ellenére még van hová fejlődni. Az esővíz elvezetés kiépítése és az úthálózat felújítása még várat magára, akárcsak az új községi hivatal környékének revitalizációja. Tervek közt szerepel a kultúrház tetőszerkezetének cseréjével napelempanelek telepítése, minek köszönhetően energiahatékonyabbá válik a községi intézmények működtetése. László Gábor elmondta, nagy hangsúlyt helyez az emberi kapcsokatokra is. Az első Bicsak Napokon megfogalmazódott a szlogen: Nagymad – a hely ami összeköt. A községi rendezvényekkel szeretné elérni, hogy a lakosság – a fiatalok és idősek egyaránt – a mindennapok taposómalmából kilépve együtt tudjanak szórakozni, kikapcsolódni, vagy csak egyszerűen pár óra erejéig feledni a gondokat.
Talán nincs még egy olyan falu a környéken, aki annyi testvértelepüléssel rendelkezik mint Nagymad. A külhoni magyarság összetartozását, egymás kultúrájának megismerését szintén prioritásnak tekinti. És hogy ez működőképes, bizonyíték rá a gyümölcsöző együttműködés többek közt a magyarországi, az erdélyi, és a vajdasági partnertelepülésekkel.
A község születésnapi ünnepsége szombaton folytatódott a sportpályán. Délelőtt gyermekprogramok várták a kisebbeket. A virtuális világból kilépve az ügyességi versenyeken kívül olyan játékok is várták őket mint a csocsó, Ember, ne mérgelődj! (szépen magyarul: cslovecse) vagy a malom játék.
A tűzgyújtással kezdetét vette a Nemzetek hídja főzőverseny bográcsos és tárcsás ételek kategóriában. Míg készültek a finomabbnál-finomabb falatok, az ifjú tűzoltók tűztámadásban mérték össze tudásukat. Délután a kultúráé és a szórakozásé volt a főszerep, mely ErT interaktív gyermekműsorával kezdődött.
Nagymad teret ad az ifjú tehetségeknek is, így került színpadra Füzék Patrícia, akit a népdalkörök fellépése követett a Nagymadi Szélrózsa Népdalfesztivál keretén belül a helyi Bicsakfa Népdalkör szervezésében. Madi gyökerekkel rendelkezik Dósa Diana is, aki a népszerű magyarországi Pacsirták előtt szórakoztatta az egybegyűlteket. Az influenszer és énekesnő Ponekker Virág után Dánielfy Gergő élő koncertje következett, majd buli kifulladásig. Vasárnap református istentisztelettel zárultak a Bicsak Napok.
szerző: Kovács Sándor
fotó: a szerző