Domboktól ölelt völgyben fekszik a maga alig 300 lakosával Óvár. A falut IV. Béla 1245. szeptember 9-én kelt oklevelében „Olwar“ alakban említik először, de valószínűleg sokkal régebbi alapítású. Ezt bizonyítja, hogy az 1731-es egyházi vizitáció szerint a település temploma 1076-ban már létezett. Kezdetben Hont várának tartozéka volt, a későbbiekben története szorosan kapcsolódik a közeli Kékkő várának történetéhez.
A Wikipédiából, a Szabad enciklopédiából kiolvasható az is, hogy a 19. század második felében megindult a szénbányászat a község határában, a bányák 1912-ig működtek, ekkor gazdaságtalan kitermelés miatt bezárták őket.
A rendszerváltás követő években, mint a legtöbb településen, Óvárban is népszerűvé váltak az évente megrendezendő falunapok. Miután új vezető került a falu élére, onnantól kezdve „Nógrád Szívében“ folklófesztivállá „avanzsált,“ és évekig ezzel a folklór jellegéből egyre kevesebbet megtartó hangzatos címmel került megrendezésre a jól megszokott falunap.
Idén Kanyó Attila, a község első választási idejét töltő polgármestere a képviselő-testület egyetértésével Olofest címmel hirdette meg a július 27-én megtartott rendezvényt. A szabadtéri szentmise befejezése után Kanyó Attila szép ünnepi beszédében kiemelte, hogy a település eme jeles ünnepén a faluból elszármazottak is hazajönnek, meglátogatják rokonaikat, barátaikat. Bárhol is éljenek a nagy világban, Óvár marad az otthonuk, s ha mindennapjaikat nem is itt élik, szívükben mégis itt a család, és az emlékeik.
Az Olofest szórakoztató műsora a Csemadok Bussai Alapszervezete Melódia női énekkarának régi slágerekből összeállított egyvelegével indult, és folytatódott a Salgótarjánból érkezett, társastánccal és versenytánc oktatással foglalkozó Havanna Táncstúdió bemutatkozásával. Egyre több meghívásnak tesz eleget az ipolynyéki Csemadok-szervezet Palóc Dalköre, melynek jól válogatott népdalai elnyerték az óvári közönség tetszését is.
Akárcsak tavaly, ezúttal is meghívást kaptak a rendezvényre az Ipolybalogi Művészeti Alapiskola falain belült Kiss Kristóf zenetanár jóvoltából 2013-ban alakult Kiss Zenészek. Itteni koncertjükkel is bizonyították, hogy a Kiss Zenészek tehetséges fiatal nagyzenészek. Őket követte a színpadon a sokak által va várt Király Viktor énekes, dalszerző, a negyedik Megasztár-sorozat győzetese. Az Olofest kulturális programját a ragyolci JAMA BAND bemutatkozása zárta.
Érthető, hogy a gyerekeket kevésbé érdekelte a szabadtéri színpadon zajló műsor, ők az ugrálóvárban, és kezműves foglalkozásokkal múlatták az időt.
A rendezvény ideje alatt gasztronómiai ínyencségek közül válogathattak az érdeklődők.
Fotó: A szerző