Interjú Nagy Annamáriával


Nem túlzok, ha azt mondom, hogy Nagy Annamária fiatal kora ellenére már bejárta a fél világot. Szívesen válaszolt tanulmányaival, pályafutásával és utazásaival kapcsolatos kérdéseimre.

Kezdjük egy rövid bemutatkozással.

Ipolynyéki származású vagyok, 1990. szentestéjén születtem. A helyi alapiskolában kezdtem a tanulmányaimat, az érettségit az ipolysági gimnáziumban szereztem meg. Humán beállítottságú vagyok, mindig is érdekeltek az idegen nyelvek, így a gimis évek alatt elhatároztam, hogy egy nyarat angol nyelviskolában töltök Máltán. Annyira megtetszett a sziget, hogy az egy nyárból több nyár lett, ahol diákmunkát végeztem. Itt tudatosult bennem, hogy szeretném látni a világot és felfedezni minél több zugát.

Hol és milyen szakon végezted egyetemi tanulmányaid?   

Egyetemi tanulmányaimat is a nyelvek, nyelvészet köré építettem és a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem tolmács-fordító szakon szereztem diplomát angol, szlovák, magyar szakirányból. Igyekeztem az egyetem adta utazási lehetőségeket mind kihasználni. Az egyik legismertebb felsőoktatási program az Erasmus program, melynek segítségével fél évet tanultam a Bielsko-Biala Egyetemen Lengyelországban, majd a diplomaszerzést követően fél évet gyakornokként tevékenykedtem a Szent Cirill és Szent Metód Egyetem szlovák tanszékén a bulgáriai Veliko Tarnovóban.

Az Erasmus mellett az AIESEC diákszervezet nyújtotta lehetőségeit is megragadtam. Az AIESEC a világ legnagyobb diákszervezete, melynek célja a fiatalok személyes, szakmai és vezetői képességeinek fejlesztése. Ennek a szervezetnek a segítségével jutottam el Indonéziába, ahol egy nyarat töltöttem környezetvédelmi önkénteskedéssel. Ez volt az első Európán kívüli szóló utam, melynek köszönhetően gazdagabb lettem, mint valaha.  Egy sokkal jobb világszemléletre tettem szert, új emberként tértem haza. Mindamellett, hogy önállósulásra tanított a kint töltött idő, sokkal empatikusabbá is formált más kultúrákkal, vallással, népcsoportokkal kapcsolatban.

Ha jól tudom, kiküldetésben jártál Kínában. Örülnék, ha megosztanád olvasóinkkal kínai élményeid, emlékeid.  

A diákszervezet értékrendszere annyira megtetszett nekem, hogy egy újabb projektre jelentkeztem Kínába, ahol a Marriott hotellánc egyik hotelébe nyertem felvételt Pekingbe, mint gasztromenedzser. Az itt eltöltött fél év alatt sikerült rengeteg gyönyörű helyet bebarangolnom az országban, meglátogattam a Tiltott Várost, megmásztam a kínai nagyfalat, meglátogattam az agyaghadsereget, utaztam a mágnesvasúton Sanghajban, kóstoltam sült ízeltlábúakat, elkezdtem kínaiul tanulni; de egy decemberi reggelen az ablakon kinézve fogalmazódott meg bennem igazán a hála érzése – amikor az utca túloldalán levő épületnek még a sziluettjét sem lehetett látni a veszélyes fehér szmog miatt – hogy hálás vagyok az Istennek azért, amilyen körülmények között felnőhettem. 

Az ember sokszor nem értékeli azokat a dolgokat, amik megadattak neki, sőt azt is feltételezi, hogy a tiszta levegő, a csapon folyó ivóvíz, a napi elegendő betevő alanyi jogon jár neki, holott más ember csak álmodozik hasonló életkörülményről.

Az egyetem befejezése után hol mindenütt, és milyen münkakör(ök)ben dolgoztál?

A gyakornoki munkák lejártával hazavágytam és mindenképp itthon akartam karriert építeni.  Az egyik magazinnál töltött rövid szakmai tapasztalat után tudatosult bennem, hogy nem a tolmács-fordítás szakterületen látom magam a jövőben, így egy multinacionális cégnél mérettem meg magam Pozsonyban.

A nyelvtudásomnak köszönhetően gyorsan elsajátítottam a tőlem picit távolabb álló informatikai szakirányultságot, majd négy év után éreztem, hogy változásra van szükségem, így átköltöztem Budapestre. Jelenleg itt élek, de sokat látogatok haza, vidékre.

Az utazás iránti szeretetem mind a mai napig megmaradt, igyekszem minden évben újabb és újabb országokat meglátogatni. Az elmúlt években többször jártam Amerikában, de egy hindu lagziban is tiszteletemet tettem Pakisztánban, bejártam Dubait, vagy épp Zanzibár mesés homokos partjait. Váltig állítom, hogy „a világ egy könyv, és aki nem utazik, az csak egyetlen lapját olvassa el.” (Szent Ágoston)

Pakisztánban, a hindu lagziban


Gyakorló hívőnek tartod magad?

Igen, nagyszüleimnek, szüleimnek köszönhetően vallásos neveltetésben részesültem, amit a mai napig gyakorlok. Olyan kincs ez, ami az élet nehezebb helyzetein, pillanatain játszi könnyedséggel átsegít. Azt vallom, hogy az Isten mindig minden helyzetből a legjobbat hozza ki számomra.

Mi az, amit nem kérdeztem, de fontosnak tartod elmondani? 

A világ felfedezésén kívül szívügyemnek tartom az egészséges életmódot, ezért rendszeresen sportolok, sütök-főzök, mellyel a szociális médián is igyekszem motiválni az embereket.

Köszönöm a válaszokat.

fotók: Nagy Annamária archívuma