2021 óta fokozatosan emelkedik azoknak a lakosoknak az aránya Szlovákiában, akik télen nem tudják megfelelően kifűteni az otthonukat. Más uniós országokban is romlott a helyzet.
2022-ben az Európai Unió lakosainak 9,3 százaléka nem tudta megfelelően kifűteni otthonát. A 2021-es adatokhoz képest 2,4 százalékponttal nőtt ez az arány – derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) közelmúltban közzétett, lakhatással foglalkozó jelentéséből.
Az unión belül Bulgáriában volt a legsiralmasabb a helyzet a múlt évben, a lakosok csaknem negyede (22,5%) fagyoskodott otthonában. Cipruson (19,2%), Görögországban (18,7%), valamint Litvániában és Portugáliában (mindkettő 17,5%), is meglehetősen szomorú képet mutattak a számok.
Ezzel szemben Finnországban (1,4%), Luxemburgban (2,1%), Szlovéniában (2,6%), Ausztriában (2,7%), Csehországban (2,9%) Svédországban (3,3%) és Észtországban (3,4%) csupán a lakosok töredékét érintette ez a probléma.
Mindegyik visegrádi ország az uniós átlag alatt végzett a rangsorban. Régiónkon belül Szlovákiában (7,1%) volt a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudták megfelelően kifűteni házukat vagy lakásukat. Lengyelországban 4,9 százalékot, Magyarországon 4,7 százalékot, míg Csehországban mindössze 2,9 százalékot tett ki ez a ráta.
Szlovákiában 2020-ban mindössze 5,7 százalékot tett ki ez a ráta. Látványosan érezhető az infláció hatása, ugyanis, 2022-re 7,1 százalékra emelkedett a mutató értéke. Országunkra vonatkozóan már a 2023-as évre is elérhetőek az adatok, a helyzet tovább romlott, tavaly már a lakosok 8,1 százaléka fagyoskodott otthonában.
A fenti adatok az EU SILC jövedelmekre és életkörülményekre vonatkozó felmérésének részét képezik, amely komplex képet ad a szegénységről és a szociális kiszolgáltatottságról az Európai Unióban.
Fotó: pexels