Tíz esztendővel ezelőtt, 2014-ben, nyolcvanöt esztendős korában hunyt el Shirley Temple amerikai színésznő, táncos és énekes, akit nem csupán korának, hanem minden idők egyik legtehetségesebb és legnépszerűbb gyermekszínészének tartanak számon a filmvilág berkeiben.
Shirley Temple 1928. április 23-án látta meg a napvilágot a Kalifornia államban található Santa Monica városában. Édesapja, George Francis Temple banki alkalmazottként dolgozott, míg édesanyja, Gertrude Amelia Krieger háziasszony volt.
Filmes karrierjét mindössze hároméves korában kezdte, és már hatévesen befutott gyermeksztárnak számított, hiszen az 1934-ben bemutatott Ragyogó szemek (Bright Eyes) című film nagy bevételt és sikert produkált, mely által a fiatal színésznőt az egész világ megismerte.
A II. világháború kitörése előtt, 1935 és 1938 között ő volt a filmes szakma egyik legsikeresebb csillaga. A filmjei óriási hozamot termeltek. Hollywood akkori legnagyobb gyermeksztárja a szőke hajával, a bájos mosolyával, illetve a természetes modorával varázsolta el a filmnézőket, akik miatta vettek jegyet az egyes mozgóképekre.
Minden szerepében teljes fehér fogsorral mosolygott, egyetlen tejfoga sem hiányzott, mivel a filmes szakemberek ügyeltek arra, hogy a mosolya mindig hibátlan legyen a vásznon (fogorvosi pótlásokat és fogászati sapkákat is viselnie kellett a szájában). Az évtizedekkel később megjelent önéletrajzi könyvében rávilágított arra, hogy menyire kiszolgáltatott volt a gyermekszínészek sorsa akkortájt.
A kis Shirley nem csupán a színészkedésben, hanem az éneklésben és a szteptáncban is tehetséges volt. Sikereinek csúcsán több filmdala is népszerű sláger lett az Egyesült Államokban. Az 1930-as években ruhák, bábuk, sőt még különböző ajándéktárgyak is megjelentek a nevével. Keresztneve ez idő tájt népszerű lánynévnek számított, és számos szülő keresztelte Shirley-nek a gyermekét.
A fiatal tehetség számos díjat kapott a filmes munkásságáért, ám tízéves korától a csillaga fokozatosan kezdett leáldozni, így a II. világháború után már nem kapott sok filmszerepét, és 1950-ben, huszonkét esztendős korában vissza is vonult a filmezéstől.
Felnőttként később megpróbálkozott a televíziósással, és különböző tévéműsorokban tűnt fel (mások mellett egy 1960-as évekbeli sitcom pilótaepizódjában, ám a sorozatot végül soha nem mutatták be). A színésznőnek az említett évtizedben saját antológiasorozata is volt, Shirley Temple mesél címmel. A műsorban különböző klasszikus tündérmeséket lehetett hallani, amit a színésznő mesélt. Az antológiasorozat – mely 1958 és 1961 között futott – két évadot és összesen negyvenegy epizódot élt meg.
A televíziózás után az egykor neves színésznő úgy döntött, hogy inkább a politika világában próbál szerencsét, és az 1960-as évektől a Republikánus Párt színeiben politizált. Az egykori filmsztárt Richard Nixon akkori amerikai elnök 1969-ben az Egyesült Államok követének nevezte ki az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlésébe, ám két évvel később mellrákja miatt vissza kellett vonulnia. A későbbiekben azonban újfent visszatért a politikába, mint az Egyesült Államok ghánai nagykövete, de Gerald Ford elnöksége alatt a Fehér Ház protokollfőnöke is volt 1976-77-ben. Majd három éven keresztül, 1989-1992 között Csehszlovákiában képviselte az USA-t.
Shirley Temple a II. világháború utolsó évében, 1945-ben ment férjhez John Agar színészhez. Egy lányuk született, de öt évvel később, 1950-ben elváltak. Ugyanebben az esztendőben férjhez ment Charles Alden Blackhez, akivel 2005-ig – a férfi haláláig – együtt élt. A második házasságából két gyermeke, egy lánya, illetve egy fia született.
Minden idők egyik legnagyobb gyermeksztárja tüdőrák következtében hunyt el 2014. február 10-én, Kaliforniában. Magyarországi hírnevét erősbíti, hogy 1936-ban egy fényképével ellátott „Shirley Temple Club” nevű egyesület jött létre.
Fotó: Wikipédia/pixabay